1. türk milletinin %60'ını aptal olduğunu söylemiş ve insanların "bu adam neden böyle dedi acaba" diye düşünmek yerine tepki vermesi üzerine düzeltip %90 aptaldır şeklinde bir saptama yapmış insandır. kendisi takdire şayandır zannımca.
  2. dünyalar şekeri amca... patavatsız, sade, özü sözü bir yazar, aydın... bütün o kısa-komik hikayeleri türk toplumunu en başarılı tarafından özenle gözlemlemesinin eseriydi. markalaşmış bir klasik artık.
    ayrıca çocukları da çok severdi. attığı iki adımdan biri onlar içindi. aslında insanın özünün çok güzel olup, müdahale ettikçe, törpüledikçe, yanlış ve eksik yönlendirdikçe bozulduğunu bilirdi.
    biz de onu çok seviyoruz, hala gülüyoruz.
  3. eserleri takip edilmesi gereken,bazı kesim vatandaşlar tarafından türk düşmanı olarak anılan aslında ne kadar gelişime kapalı olduğumuzu arkamızdan değil yüzümüze söyleyen yazar.
  4. aziz nesin, roman ve hikayelerinde toplumsal olay ve durumları yalın bir dille anlatır. "komik" , anlattığı olayların kendindedir. onun anlatım ustalığı "komik"in belirginleşmesinde de görülür. bergson'un mizhanın karekterini belirtirken söylediği gibi, toplum, kendi kendine gülünce mizah da toplumun özeleştirisini sağlamış, işlevini yerine getirmiş olur. aziz nesin'e "çağımızın nasreddin hoca'sı" denmesine yol açan da, eserlerinin bu özelliğidir.