1. türk insanının sunni islamcı kültürünü kesinlikle onaylamayan aydın..hatta böyle bir kültürde yaşayan gençlerin kesinlikle bir buluş yapabileceğine , dünya çapında bir görüş ortaya atabileceğine inanmayan zat... şöyle demiştir bir yerde " ne zaman avrupalarda başka yerlerde bir buluş çıksa aaaa bu zaten kuranda yazıyordu, bak bu zaten kuranda vardı derler. ah be akılsız adamlar yüz yıllardır bu kitabı okuyorsunuz. o zaman siz de bir şey ortaya çıkarsanıza. " bu tip çıkışları olmuştur aydınımızın. ayrıca yazdığı öyküler çok da güzeldir. özellikle hayvanları konuşturduğu öyküler.
  2. kitapları birçok dile çevrilen yurtdışında önemli ödülleri kazanan türkiyenin nadir büyük yazarlarından biri. aziz nesinin en güçlü yönü öykücülüğüdür. öykülerinde gelişen olaylar genellikle çok abartılıdır ama tvde ya da gazetede ülkemize özgü ilginç bir haberi gördüğünüzde onun bir öyküsünü hatırlar; gülümsersiniz. öykülerinde muhakkak bir çarpıklığı bir sorunu eleştirir. konuyla ilgili mesajlar verir şiirleride öyküleri kadar harika olmasa da öne çıkan çok güzel şiirleri vardır
    nazım hikmet aziz nesinin şiirlerini okuduktan sonra ona şiir yazmamasını önermiştir

eğer aziz nesinin düşünceleri fikirleri neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız adresiniz birçok gazetecinin yazarın üstadla yaptığı söyleşileri tek kitapta toplayan insanlar konuşa konuşa olmalıdır. gerçek bir aydının beyni hayata türkiyeye bakışı bu kitapta daha da önplana çıkıyor *
  3. çok merak ediyorum kendimi
    başıma birşey mi geldi
    öldüm mü kaldım mı
    hiçbir haber yok kendimden

bu sabah kapımı çaldım
    kapıyı açan kendim
    bir süre kendime baktım
    bu güleç yüz bendim

oh ne güzel bir sabah
    bugün de yaşıyorum demek
    benden başka yok kimsem
    beni merak edecek.

aziz nesin
  4. şu anda yaşasaydı muhtemelen 5 senedir ergenekon'dan içerideydi. bu, geçmiş hükümetlerle mevcut akp hükümetinin zihniyet farkının en açık göstergesidir. muhalifse ezilmeli, hapislerde çürümelidir.
  5. " bir tohum verdin, çiçeğini al.
    bir çekirdek verdin, ağacını al.
    bir dal verdin, ormanını al.
    dünyamı verdim sana,
    bende kal..."
  6. bütün çarpıklıklara o kadar yerinde tespitlerle ve öyle ustaca bir mizahla yaklaşmıştır ki bir sürü abuk sabuk olay yaşanırken insanların tam aziz nesinlik diyerek tepki vermesi onun tespitlerinin doğruluğunu tekrar tekrar ispatlamaktadır.
  7. "yanyana geldikçe daha uzak
    birlikteyken daha kimsesiz
    bir ağrı sızım sızım yeri belirsiz
    o da yalnız...
    ben de yalnız...
    acılar tütüyor bacamızdan
    görünmeyen taş duvarlar örmüşüz
    duvar olduk kendimize kendimiz
    ne yana dönsek
    kendimize çarparız"