1. sanırım anadolu'da gelinin düğüne üstü ve her yeri kapalı getirildiği bir çeşit fayton. türküyü söyleyen ve zara'ya benzeyen kız, aynı zamanda türküde "ud kemani çalmazsa aynalı körüğe de binmem" demiş, kız evinin naz evi olduğu hakkındaki iddiaları adeta doğrulamıştır. yaşasın ukte dolduran araştırmacı zihniyet diyorum, budur.
  2. çankırı yöresi türkülerindendir.

oğlanın adı ömer
    belimi sıktı kemer
    benim ince belime
    yakışır gümüş kemer

aynalı körük olmazsa
    ben gelin gitmem
    ud-kemani çalmazsa
    aynalı körüğe de binmem

gel dağları aşalım
    hilalde buluşalım
    girelim biz kolkola
    çamlıkta dolaşalım

aynalı körük olmazsa
    ben gelin gitmem
    ud-kemani çalmazsa
    aynalı körüğe de binmem
  3. filmi varmış, ilginç..
    bu türkünün hikayesini anlatacak filmin senaristi sanmıyorum ki efor sarfetmiş, kıçından ter gelmiş olsun.. izlemedim; ama alasını sıçarım.. şöyle ki;

film tek başrol oyuncusu üzerine kuruluyor; kadın oyuncu.. zira oğlan, adı ömer olan, uzun süredir seksten nasibini alamamış, bir o kadar süre daha sylvia saint'in videolarıyla idare etmesine ramak kalmışken çankırı yöresinden eşek tutkunu azmış bir ablamızca kıyak geçiliyor.. kim olsa oynar erkek rolünü; yine de tavsiyem "okan yalabık" -illa komedi yapıcam diyosan daya mete insesel'i tamamdır-

ama iş kız oyuncu seçimine geldiğinde dikkatli düşünmek icap ediyor..

özgü namal'ın "beni seç beni seç" diye haykırdığını duyabiliyorum ama özgü olmaz;
    *azgın olmalı..
    *beli ince olmalı -yavaştan şekilleniyor-
    *bakışlarıyla "what about for a small sex?" şeklinde bozuk bir ingilizceyle seslenebilmeli erkek oyuncuya..

kıstaslar çerçevesinde incelendiğinde favori bergüzar korel
    klip film düşünülürse ve "deliyürek-bumerang cehennemi" performansı dikkate alınırsa zara plase..

cast seçimini yaptığımıza göre minimum requirments üzerinden projeyi sürdürmek makul.. mesela dekor için gereken materyaller;

*2 adet kemer -1'i gümüş, öteki için sınırlandırıcı yok-
    *körük -üzerine bergüzar korel binecekse sakatlanma riskine karşı 2 adet-
    *körüğün 2 yanına birer dikiz aynası
    *ud-kemani bilimum müzik aletleri
    *sekse elverişli bir çamlık

senaryo ise basit; ömer, kızımıza -ki elif diye düşündüm adını- takacaktır-kemer tabii- velakin abazan ömer bunun için hiçbir masraftan kaçınmamalıdır; tüm giderler onun tarafından karşılanacaktır.. -işte aynasıdır, eşeğidir vs..-

vefakat kütürdet beni rutubet tarzı beyanlarda bulunamayacağından ömer; hanım kızımız bu utangaçlığı yenmesinde vesile olacaktır..

tahmini süre: 86 dakika
    soundtrack: "aynalı körük" mix "ağrı dağı remix"

van tuu trii foroo!!
  4. konyalı' ların bu parçayı çok sevdiklerini düşünüyorum ki iki gün önceki kına gecesi dj' liğim esnasında istek almışlığı ve tekrar talebi alması sebebiyle bu karara vardım.
    bütün gece kafamda aynalı körük döndü arkadaş, yok böyle birşey.
    sevcan orhan' ın sesine kaşık sesi ve yüz kadın sesi ekleyin, belki tahayyül edebilirsiniz.
    bu arada, sevcan orhan çok güzel yorumlamış türküyü.
    edit: o gürültüde pek düşünemedim de şimdi düşündüğümde bu kızın neyin kafasını yaşadığını anlayamadım ben.
    düşün türkünün kaç yıllık olduğunu bilmiyoruz ama epey eski. kız daha o zamanda çocukla çamlıkta buluşup, evlenmiyeceğini söyleyebiliyormuş... vay be!!!
    insan, ananesine sevgilisiyle evlenme niyetinde olmadığını söylediğini hayal edince daha bir tuhaf oluyor.
  5. türküdür. eskiden bu olmadan genç kızlarımız gelin gitmezmiş. aynalı körüksüz evlenmem abi, ne evlenicem abi diyerek de net bir tavır segilerlermiş canına yandıklarım. aynalı körüğe binebilmek için de ud kemane çalması gerekmekteymiş. ali sami'nin ebesine acımasam bu mevzuya onu da katıcam da çok yükleniyorlar kadına.

en nihayetinde bildiğimiz faytondur efenim. evlenmek için şartlarını daha doğrusu taleplerini sıralayan bir hanım kızımızın bokunu çıkarttığı nazlanma hadisesini konu alan bir halk türkümüzdür.

köyün güzel kızı evlenecektir sevdiğiyle. lakin çekişmekte olduğu en büyük rakibinin de evlenmesi aynı zamanlara rastlar ve en güzel düğün kimin olacak yarışına başlarlar. rakibesi ne isterse bizim gelin de ben ondan daha mı aşağıyım diyerek aynı taleplerde bulunur. olan da bizim garip damada olur. bu arada oğlanın adı ömer'dir de gelinin adı muamma.