merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

aylık lens

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. kullanım süresi 1 ay olan lenstir.

yıllık lenslere göre hijyenik açıdan oldukça iyidir, ayrıca tekini kaybeder miyim korkusu olmadan rahat rahat kullanılabilir.

örneğin yıllık bir lens kullanılırsa lensin yırtılması, kaybolması gibi durumlarda insanın içine oturabilir. ama aylık lensin başına böyle birşey geldiğinde kişi "aman nasıl olsa aylıktı, o kadar da önemli değil" diyebilir.

ayrıca tüm ay boyunca kullanılmazsa eğer kullanım süresi daha da uzatılabilir.

(bkz: renkli lens)
    (bkz: ben bir küçük ukteyim)
  2. kullanım süresi aslında bir ay olan lensleri temiz kullanırsanız 1.5 ay kadar kullanmanızda bir sorun yoktur diye buyurmuştur göz doktorum. temiz kullanmaktan kastı ise her akşam düzenli olarak lenslerinizi gözlerinizden ayrı bir yerde muhafaza etmenizdir. ancak kendimden biliyorum ki 3 ay boyunca gözünüzden hiç çıkarmadan makyajlı bir şekilde yatsanız da pek fazla problem yaşamıyorsunuz. son bir ay anormal bir görüntü kalitesizleşmesi oluyor. ayrıca gözleriniz kaşınıyor. muhtemel olarak da mikrop kapma olasılığınız oluyor. ancak bunlar ufak şeyler tabi diye gören bu zihniyet olduktan sonra göz doktorları rahatsız edilmeye mahkumdur.
  3. adından da anlaşılacağı gibi bir ay kullanılmalıdır. yani eğer her gün istisnasız sabahtan akşama kadar lens kullanıyorsanız, ama temiz kullanıyorsanız, lensin süresini en fazla bir buçuk aya kadar uzatın. yoksa gözleriniz bir daha lens kullanamayacak hale gelebilir veya gözünüz durduk yere hassas ve alerjik bir hal alabilir. (hayır gördüm oradan biliyorum)
    efendim çünkü bu lenslerin üzerinde proteinler birikiyor kullanım süresi arttıkça. normalde düzenli olarak protein temizleme tabletleri kullanılması gerekiyor ama yeni nesil solüsyonlar bunu da sağlıyormuş, bu yüzden gerek kalmıyor.

peki temiz kullanmaktan kastımız ne?

-öncelikle solüsyon kabınızı ayda bir değiştirin.
    -lensini her gün temiz solüsyona koyun, aynı solüsyonu iki kez kullanmayın.
    -lensleri takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
    -lens taktıktan sonra makyaj yapın, ve makyajınızı lensi çıkardıktan sonra temizleyin. (makyajı temizleyin yani)
    -"yok abi yeaa ben çok rahat kullanıyorum, gözlerime de hiçbir şey olmuyor!" demeyin, iki-üç yıl problemsiz kullansanız da daha sonra nur topu gibi alerjiniz olur, konjonktivit denen belayla uğraşmak zorunda kalır göz damlalarıyla gönül dostu olursunuz. (evet evet, bir arkadaşım!)
  4. yalnızca ciba vision'un focus night and day ve bausch&lomb'un purevision ürünlerinin fda onaylı olarak sunulduğu aylık lenslerdir; özellikleri yüksek oksijen geçirgenlikleridir (normal bir lensin 7 katı civarı).
    artıları lens solüsyonudur, temizliktir takma çıkarmadır sorunlarını, kısacası tüm lens ameleliklerini ortadan kaldırmasıdır.
    ikisini de kullanmış biri olarak özellikle focus night&day ürününden fazlasıyla fayda sağlanacağı söylenebilir. gözde lens var mı, yok mu unutuluyor hakikaten.

ancak unutulmamalıdır ki, aylık lens kullanımına geçmeden evvel de bir göz doktoruna danışılması önemlidir.
  5. her ne kadar çok inceltilmiş olsa da, yine de, elden geldiğince kullanılmaması daha iyidir. ne olursa olsun, çıplak göz kadar rahat hava alamaz lensli göz.
    hele ki 2 ay, 3 ay kullandım sorun yaşamadım diyenler aman dikkat. sorun zaten o an yaşanmıyor yıllar sonra çıkıyor. bir kere iki kere olduysa neyse de bunu devamlı yapıyorsanız, yani yılda 4 çift lensle idare ediyorsanız aman. damarlanma sonucu çeşit çeşit sıkıntı yaşarsınız.
  6. çok dikkatli kullanılması gereken, hatta mümkünse kullanılmaması gereken lenslerdir, allah muhafaza kornea nakline kadar giden berbat şeyler yaşayabilirsiniz.

göz doktorumun önerdiği ise (bkz: contact life)
    almayacağım o ayrı.
  7. kullanırken cimrilik yapılmaması gereken lens. kullanıyosan cimrilik yapma arkadaşım sağlık bu.

not: herhangi bir gözlükçüyle alakam ilgim yok.
  1. 1