1. yaptıklarını lakırdı veya boş sözlerle anlatmak yerine yaptıklarının kişinin yerine konuşması, belli durumlarda da bağırması, durumunu yılların ve asırların süzgecinden geçerek günümüz insanına ışık tutarak yansıtan özlü söz.

alakalı olur, faydası dokunur diye (bkz. boş konuşmak)
  2. bildiğim kadarıyla ziya paşa'nın bir sözü. boşuna değil, bir insanın sözünü tutması ne kadar zor ki sözlerimizle davranışlarımızın, yaptıklarımızın örtüşmesi ne kadar incelik gerektiren birşey ki böyle bir söz sarfedilmiş.
  3. ziya paşanın enfes dizeleridir. şöyle tamamlanmalıdır:

ayinesi iştir, kişinin lafa bakılmaz
    şahsın görünür rütbe - i aklı eserinde..

kişinin aklı, nitelikleri eserlerinden anlaşılır; ne kadar da kendini övse beyhudedir. bu husula ilgili bir de şöyle bir söz vardır:

"dünya sizin karşılaştığınız fırtınalarla değil; gemiyi limana getirip getirmediğiniz ile ilgilenir."

herkesin kendi payına düşen hisseleri alması gereken çok oturaklı deyişlerdir bunlar.
  4. boş konuşmak yerine, aksiyon gösterilmesi gerektiğini anlatır. birinin bir konudan ne kadar bahsettiği değil, o konuda ne yaptığı önemlidir daha çok. yaptığı işlere bakılır , ettiği laflara değil. birşey bir insanın diline vurduysa, yüz de yüz o konuda bir problem vardır.
  5. ayineyi aile anladım bunca zamandır. ahah. allah benim iyiliğimi vermesin emi. ailesi iştir kişinin lafa bakılmaz. ahhah.
    kendimi mal gibi hissettim şimdi. kulaklarımda mı bi sorun var ki?
  6. atasözü derken kastedilen anlamlı cümlelerden biridir.
    az lafla çok iş başarmak bu olsa gerek.
    günümüzde neden,ata olabilme potansiyeline sahip insan sözü yok onu anlamış değilim.
  7. avea nın son reklamıyla yeniden gündeme gelen deyiş. icraat lazım icraat da denebilir diğrer bir ifadeyle.

edit:edi