1. dinler tarihinde bir ilktir zannımca. başka bir din bilmiyorum ki, hitap ettiklerinin nasıl işeyeceğine bile karışsın.
  2. sebebi, bu işi ayakta yaptığınızda üzeriniz de dahil her yere sıçrayarak, kirletecek olmasıdır. bu bizim dinimizin "hitap ettiklerinin nasıl işeyeceğine bile karışan" bir din değil, temizlik de dahil her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bir din olduğunu gösterir.
  3. bu ifadenin gerçek islam'dan olduğunu sanmıyorum. eğer öyleyse ilginç; o zaman islam, ayakta işediği zaman üstüne başına ve her yere sıçratan ya da sıçratacağına inanan insanlara gönderilmiş bir din demektir.
  4. işin islami yönünü bilmiyorum. yine de ikinci veya üçüncü ağızdan peygambere dair anlatılan "peygamber beni işerken gördü, 'ayakta işeme' dedi." şeklindeki hadisin gerçek olduğunu varsaysak bile bu bize peygamberin bir gün birisini ayakta işerken gördüğünü ve ona ayakta işememesini söylediğini gösterir. buradan yola çıkarak peygamberin aktardığı islam dininde ayakta işemenin hoş karşılanmayan bir şey olduğu sonucuna varmak bana biraz büyük bir adım atmak gibi geliyor.

ayakta işemenin ürolojik hastalıklara neden olabileceğini ise bilmiyordum. arandım neden öyle olabileceği konusunda bir şey bulamadım. yardım bekliyorum bu konuda.
  5. arabistan yarımadasında, götünü yıkayacak su bulamayan insanların üzerine çiş sıçrayıp da kirlenmesinler diye gönderilmiş olabilir.