1. insanın karşı cinsin ayaklarına aşırı ilgisi durumu.ayak bir seks objesi olarak görülür,ayak tahrik unsuru haline gelir,yeri gelirse başkalarından kıskanılır.ayak yüzüğü,halhal ve rengarenk ojeler * kavramı zenginleştiren yan unsurlardır.
  2. cinsel yasamda ayakların da, öteki bazı organlara oranla daha az olmakla birlikte, önemli bir yeri vardır. erkeklerde cinsel isteği kamçılayan unsurlardan bir tanesinin de ayaklar olduğu, çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar sonucunda doğrulanmıştır. bir çok erkekler için, kadının göze en hoş gelen, en gıcıklayıcı üyesi ayak larıdır.

    çoğu erkekler sevdikleri kadının ayaklarını öpmekten özel bir tat almaktadırlar. günümüzde de kadınların ayaklarını güzelleştirmek için ayrı bir çaba ve özen göstermeleri, erkeklerin bu duygusunu sezdikleri için olabilir. ancak, bazı erkeklerde, kadın ayağına karşı şehevî bağlılık aşırı,bir dereceye ulaşmakta ve «ayak fetişizmi» adı verilen bir tür sapıklık meydana getirmektedir.

    ayak fetişizmi nin yanı sıra, ayakkabı fetişizmi de oldukça yaygın sayılabilecek bir sapıklıktır hattâ bazı hekimler en yaygın fetişizmin bu olduğunu söylerler. kadın ayakkabılarına karsı aşırı bir bağlılık duyan ve cinsel isteklerini ayakkabılara dokunarak doyuran erkeklerde aynı zamanda işkenceye uğramaktan cinsel bir tat duyma sapıklığı da görülebilir. bu tip erkekler, kadının ayakkabıları ile kendilerini çiğnemesinden en yüksek cinsel coşkuyu bulurlar.
    (ref. http://www.buldun.com/...)
  3. kadıköy sahilinde kadınların ayaklarına bakarak gezerken bir yandan da cebine soktuğu eli ile işlem yapan şahsiyeti görünce varlığına inandığım sapıklık.