• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 • görseller

  • avrupa insan hakları mahkemesi
 1. avrupa insan hakları mahkemesi. işi türkiye'ye karşı açılan davalara bakmak ve onu mahkum etmektir(!). başı sıkışanlar, teröristlet, sözde düşünce suçlularının ikinci adresidir. ağızlarında sakız olan, aihm'e gideceğim diye tehditler savunan bu insanlar orada haklı çıkarlar, çünkü mahkemenin görevi bellidir.... bağımsız türk devleti için tam bir başağrısıdır, çünkü bilirizki orada türkiyenin kazanması çok zordur.
  (bkz. aponun serbest bırakılma ihtimali)
  (bkz. mazlumder)
 2. türbanla ilgili açılan davada türkiye cumhuriyeti'ni* haklı bulup beni şaşırtan kurum. avrupa'da insan hakkı var mıdır da mahkemesini kurmuşlar o tartışılır.
 3. üstünde politik baskı olduğu zaman sürekli elyhimize karar veren mahkeme zilsilesi.
 4. türkiye'ye ve bağımsız türk adalet sistemine saygı göstermeyen,önemli davalarda tamamen avrupa'daki kodamanların çıkarları doğrultusunda karar vererek her seferinde ne derece güvenilir olduğunu kanıtlayan kurumdur.
 5. insan haklarına saygısız, adalet anlayışını çarpıtan ve artık çok olan iğrenç merci
 6. leyla şahin'in türban davasında kararı devletten yana vermiş, gerekçeli kararını ise; "aihm bu yasağın, düzenin ve diğerlerinin (türbansızlar) hak ve özgürlüklerinin korunması açısından meşru olduğu görüşündedir. aihm yasağın birbirini tamamlayan ve güçlendiren iki ilkeye dayandığını hatırlatır: laiklik ve eşitlik." "demokratik bir toplumda bu tür kısıtlamalar gereklidir" şeklinde belirtmiştir. bu da demek oluyor ki; "aihm'nin şahin kararı sonrası, avrupa'da her devletin kendi koşullarının gerektirdiği önlemleri alması, ab anayasası'nın dinsel özgürlükler maddesine ters düşmez. aksine; kamu yararı için o hakların kısıtlanmasının meşru zeminini sağlar."

  (bkz: http://www.sabah.com.tr/...)
 7. hukukun siyasetle karıştığı, yürütme ve yargının bir arada bulunduğu avrupanın yüzkarası, politik baskı aracı mahkeme.