1. kişinin eskiden bulunduğu durumdan daha kötü bir duruma geldiğini anlatmak için kullanılan bir deyimdir.ülkemizde genellikle maddi durum yüzünden yeni otomobil satılıp daha külüstür bir model alınca kullanılır.örnek vermek gerekirse:

-ahmetcim canım benim arabayı değiştirdim.
    -ne aldın haluk abi?
    -doğan aldım 92 ama slx görünümlü.
    -abicim sen de attan inip eşeğe binmişin.hiç subaru impreza wrc görünümlü tempra satılıp o külüstür alınır mı?
  2. elinden bir anda gidiveren birşeyin daha azıyla yetinmeye mecbur kaldığınız durumdur . ama en azından attan inip yaya kalmaktan iyidir , sonuçta binebilecek bir eşek bulunması en azından ayağını yerden kesmeye yeter . ancak insanın alıştığı nesneye , araca , alışkanlıklara ve ortama bir anda veda etmesi bu duruma alışması hafiften koysada bazen sarsıntısı umulandan çok olabilir .
    (bkz: sözlükte yazarken çaylak olmak)
  3. kime göre neye göre şeklinde üzerinde durulması gerekir. herkesin iyisi, doğrusu, kendine göredir. size göre iyi olan bir şey başkasına göre iyi olmak ya da kötü dediğiniz şeyin başkasına göre de kötü olması gibi bir zorunluluk yoktur. çoğunluğun iyi bulduğu bir şey de gerçekten iyi, ya da gerçekten doğru demek değildir.
  4. yeni sevgilisi ve onun arkadaşlarıyla çıktıkları bir gece sarhoş olan bir arkadaşımın, gruptaki yeni sevgilisine aşık fırsatçı bir kız tarafından sarhoş kafasına eski sevgilisi ile birlikte sokularak bir süre sonra arkadaşımın "böööğğğaaaaaaa ben attan inip eşeğe mi bindiiaaaammm" şeklinde ağlamasına, sevgilisinin arkadaşlarına rezil olmasına, akabinde arkadaşımın böyle saçma bir şekilde aslında aşık olduğu yeni sevgilisini kaybetmesine, aşk üçgenindeki fırsatçı kızın amacına ulaşmasına neden olan, benim de duyduğumda direkt bu trajikomik olayı aklıma getiren deyim.