1. kitaplara konu olmuş hadisedir. şimdi bakıyorum da adamın biri kitap yazmıştı "atatürk beşiktaş'lıydı" gibilerinden bişeydi ismi, ne gülmüştüm adama "oğlum amacın ne lan" diye?
 2. 28 temmuz 1922 günü akşehir ordu birliklerinden birinin futbol alanında heyecanlı bir maç var . bu futbol maçı bir aldatmaca olarak hazırlanmış ve ordu kumandanlarıyla bazı kolordu kumandanları akşehir ' e çağrılmıştı . bu davetliler , sivil bazı seyirciler ve erler dışında subay olarak en çok yedi sekiz genç tahta sandalyeler oturmuş , maçı seyrediyorlardı . bunların arasında mustafa kemal de var . arkasında maçı ayakta seyreden genç yaverler ve emirerleri . mustafa kemal ceketini çıkarmış , pantolon ve yarım kollu atlet fanilasıyla . boynunda , üniforması içinde her zaman kullandığı beyaz mendili . üçgen yapılmış ve bağlanmış . maçı gerçek bir heyecanla seyreder görünüyor . bazen ''hadi '' diye bağırdığı duyuluyor . bazen , öfkeyle yumruğunu sıkıyor . bazen de , heyecanla ayağa kalkıyor . oturduğu zaman , sol yanında , ama yirmi santim kadar arkasında , duruşundan mustafa kemal 'in yaveri olduğu anlaşılan bir genç subaya (salih bozok) talimat veriyor . o da , kimseye göstermemeye çalışarak , küçücük bir deftere notlar alıyor .
  mustafa kemal :
  - bekir sami'yi unutma yaver !
  - peki paşam .
  sonra genç kumandan , o an sanki en önemli şey o futbol maçıymış gibi sol yumruğunu sıkarak bağırıyor :
  - hay allah ! faul ! faul !
  ve ardından dudaklarını kısarak fısıldıyor :
  - hiç kimse bilmeyecek .
  yavere iyice dönerek ciddi bir ifadeyle bakıyor . ''anladın mı'' der gibi . yaver , dimdik , başı yukarda , gözleri kumandan paşa ' da :
  - evet paşam .
  mustafa kemal boşluğa söyler gibi devam ediyor :
  - saat ikide fevzi paşa'nın odasında . gool .. gol , gol .. nihayet oldu bu iş çocuk !


  *
 3. atatürk'ün kendi ağzından hiçbir takımı tutmadığını söylemesine rağmen, hala "x takımı tutuyor" diyebilen ahmaklık derecesinde fanatikler vardır. hayır arkadaşım, sen istersen kıçını yırt, ata'mız asla bir takımı tutmadı. bunu kendi ağzı ile de söyledi. yıllardır bıkmadık atatürk'ü bu sığ tartışmalara malzeme yapmaktan. şu günlerdeki taraftarlık olgusu ve kulüplerin içindeki pislikleri görse kim bilir ne yapardı.
 4. bir çok güvenilir kaynağa göre bozüyükspor taraftarı olduğuna kuşku yoktur. eminim yaşasaydı genç yetenek onur'un beşiktaş'a transferine izin vermezdi. ayrıca bozüyükspor'un durumu çok daha farklı olurdu.