merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

atatürk ün imzası şeklinde dövme yaptırmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yeni nesil atraksiyon. izmir'de çok moda sanki. dövmecilerin önünde atatürk imzası yapılır şeklinde bir ibare görmek şaşırtmıyor pek. beni şaşırtan güzel kızlarımızın ve aynı güzellikteki delikanlılarımızın boynunda, kollarında, sırtlarında yer eden o imzanın kendilerince mantıklı gelse de bence çok yersiz olan manası.

cumhuriyet için.
    atatürk'e olan sevgimiz ve bağlılığımızın bir ifadesi olarak vs.

yahu ben düşünmek istemiyorum kordon boyunca elinde dolma kalemle dolaşıp her gördüğü gencin sağını solunu imzalayan bir atatürk imajını. ben düşünmek istemiyorum bu kadar kolaycı, bu kadar şekilci olduğumuzu. kabullenemiyorum atatürk'ün bu kadar reklam malzemesi olarak kullanılmasını. son günlerde popüler olan atatürk geri gelse olabilecekler furyasından kendi payenizi çıkarıp, atatürk geri gelse ve bu dövmeleri görse ne derdi acaba diye düşünüp sonra karar verin.

yeni çıkan pokemon dövmelerinden var bak. kaçırmayın derim.
  2. bu modanın üzerine atatürk resmi olan converse de piyasaya çıkarsa şaşırmamak gerekir. che baskılısı çıktı bu da yolda.
  3. nasıl bir zihniyettir bu? nasıl bir kolaycılıktır? cumhuriyeti korumak, sahip çıkmak adına bir şeyler yapmak istiyorsunuz ve seçtiğiniz yol kolunuza dövme yaptırabilmek. seçebildiğiniz tek yol bu. bu kadar sığ yani, dövmeciye gidip parayı bastırmak.

yarın öbür gün, kolunda atatürk dövmesi olan birini laikliği savunamazken görürsem kahrolurum sinirimden. okuyun, yazın, araştırın be. nasıl ki cumhuriyet dövmeyle kurulmadı, siz de dövme yaptırarak korumaya çalışmayın.
  4. emperyalizmin kucağına düştüğümüzün açık ve net bir göstergesidir. nasıl ki üzerinde che baskılı tişörtler olan kişiler che'nin görüşlerini desteklemek, onun idesinde devam etmek yerine emperyal güçlere hizmet ediyorsa; şu an içinde bulunduğumuz durumda atatürk'ün imzasını para vererek dövme yaptıranlar da aynı güruhu temsil etmektedirler.
    (bkz: sözde değil özde)
  5. şekilcilikten başka bir şey değildir. dövme yaptırmakla , atatürk resimlerini duvarlara asmakla atatürkçü olunmaz. önce tam anlamıyla atatürk kimdir,bu ülkeyi nasıl kurmuştur bunları okumak, öğrenmek gerekir.

"beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir.)"

m.kemal atatürk
  6. çok da zor bir eylem olmasa gerek. ne ata'nın imzası, ne gençliğe hitabe, ne de istiklal marşı; maarifet tam metin "nutuk" dövmesi yaptırmakta.
    lordi meydan.
  7. abuk subuk sembolleri yaptırmaktansa ulu önderi vucüdumuza ve aynı zamanda kalbimize işlemek daha mantıklı ve anlamlı.
  1. 1