• görseller

  • atatürk ün en güzel sözleri
  • atatürk ün en güzel sözleri
  • atatürk ün en güzel sözleri
 1. "bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."
 2. arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.
 3. bizzat kendi söylediği bütün sözler bu kavrama girmektedir.arada kendi üstüne atılan sözlerden de güzel şeyler çıkmaktadır.

  ayrıca (bkz: nutuk)

  nutuk'a ısrarla bakınız.çünkü oradaki sözler öyle geleceğe ışık tutarlar ki.bir kahinin kehanetleri gibidir oradaki sözler.atatürkün en güzel sözleri de orada bulunmaktadır.

  tabi bakınız dediysek gidip ülkücülerle de ayin yapın demiyoruz.

  edit: tamam,okuyun yeter.ayin yapmayın demiyorum,plan yapmayın da demiyorum.sadece okuyun...
 4. ''ben manevi miras olarak hiç bir ayet, hiç bir dogma, hiç bir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım ilim ve akıldır."
 5. atamızın en güzel sözleri arasında,1934 anzak kutlamaları nedeniyle gönderdiği şu mesaj eşsiz bir yere sahiptir kanımca. öyle bir insanlık dersi vermektedir ki bu sözleriyle, sırf bunun için bile ataya hayran olur insan:

  “bu memleketin topraklarında kanlarını döken ingiliz, fransız, avustralyalı,yeni zelandalı, hintli kahramanlar! burada, dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler, mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız.

  uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”