• görseller

• atasözlerinin yaradılış öyküleri
  1. bir zamanlar çok talihsiz,çok bahtsız bir tek taşşaklı adam yaşarmış..

bu adam bir gün uçağa binmiş.uçak güzel güzel seyir halindeyken birden bir şeyler olmuş.pilotlar,hostesler yolcuların yanına gelerek "150 kişinin kurtulması 1 kişinin uçaktan atlamasına bağlı!..atlamak isteyen gönüllü var mı?" diye sormuşlar.gönüllü çıkmamış.çöp çekme olayına girmişler ve kısa çöp bizim tek taşşaklı bahtsıza çıkmış..

tek taşşaklı bahtsız,hayatını anlatmış bunlara,başından geçen uğursuzlukları,kötü olayları.."olmaz" demişler,"atlayacaksın.."

bunun üzerine tek taşşaklı bahtsız,150 kişi içinden birinin elinden tutup şöyle demiş,"size bi soru sorucam,bilirseniz atlicam,bilemezseniz başkası atlicak","kabul" demişler..

"ben ve bu yanımdaki adamın taşşaklarının toplam sayısı kaçtır" demiş bahtsız.

"e ne var ki bunda,dörttür tabi"

"nah dörttür"demiş tek taşşaklı bahtsız,göstermiş,tek taşşağı var..yanındaki adama bakmışlar ki,herifte 3 taşşak var..ve bahsız adamımızı aşağıdaki çöle atmışlar..

çölde ilerleyen bahtsız,kaderine lanet ederek küfür kafir dolanıyormuş..ama "en azından artık uğursuzluk yaratacak birileri yok,huzur içinde ölebilicem" demiş.işte tam bu sırada bir kutup ayısı belirmiş karşısında..kutup ayısı,bizim tek taşşaklı bahtsızı bir güzel zikmiş orda..

böylece bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı sikermiş sözü çıkmış ortaya.
  2. kan, bedenin hayat suyudur ve içinde oksijen taşır.
    oksijen de, beyni besleyen ve daha fazla çalışmasına sebep olan bir maddedir. kısa boylu insanların vücudunda kan dolaşımı uzun boylu insanlara göre daha kısa zaman aldığından, beyne giden oksijen miktarı da daha fazladır.

bundan kelli, boyu kısa olan insanların aklı bizimkinden farklı çalışır, bir anadolu kurnazlığını haiz olurlar. ondan korkulur.

(bkz: kaynak kıçım)

bir de kısa boylu insanlar da olumsuz bir hırs vardır. bu hırs onları kötüye yönlendirir.

(bkz: gözlem)

(bkz: götü yere yakın olandan korkulur)

(bkz: pipisi kısa olanın aklı uzun olur)
    (bkz: einstein)
  3. -seni istiyorum beyim
    -de hele azını yidiim bi daha de!
    -seni istiyorum ağam, paşam
    -bi daha de hele bakıyımghhhohhhhhwhwhwhh!
    -noldu şimdi bitti mi
    -sesini çıkarma gerildim zaten
    -pek gergin görünmüyosun
    -dışarıdan öyle görünebilir!
    -!!!!???? acemi katır kapı önünde yük indirirmiş
    -bu ne şimdi
    -ileride anlaşılır kafanı takma uyu sen....

-seldam benim seviyorum seni deligincesine
    -aşkım ağzından ballar damlıyor yine
    -senin gördükçe aklım başımdan çıkıyor selda bal laf mı?
    -canımsın
    -ölürüm senin için ben be!! ölürümm!!
    -hayatımın feri ben de senin için ölürüm şuracıkta
    -bu arada dün seni pazarda selim ilen görmüşüler
    -yalanıdır iftiradır
    -gören ben idim desem
    -amcamın oğludur
    -kim
    -selim!
    -hani yalan idi
    -sen yalan görür müsün sevdiceğim
    -selda beni buynuzluyor musun sen?
    -buynuz mu? ilahi kerem buynuz ne olaki
    -anladın sen...
    -halamın oğlu dedimya
    -amcanın olmasın
    -hala amcanın dörtte biridir derler
    -ah seldam ah; sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur
    -dayımın kızı
    -siktir git lan manyak....

-abi ben varya acayip sevüşme ederim
    -olm sen bakir değil misin?
    -abi pratik yok ama teori çok iyidir ben de ziyadesiylen
    -bakmaylan usta olunsaydı, kediler kasap olurdu
    -diyosun
    -bunu bi yere yaz iyi laf oldu bu
    -sana öyle geliyor olmasın
    -değil değil iyi oturdu, cuk diye
    -ya bi git allasen...
    -valla azına sıçtı bu laf.
  4. al külahını eyvallahı içinde: dayanılmayacak hallerde söylenegelen bir atasözümüzdür. bizimdir ha.. çeviri falan değil.

dayandığı yer olarak şu olay anlatılır:
    çabuk sıkılan biri derviş olmaya karar vermiş ve teslimiyet gereği her emre eyvallah demeyi öğrenmiş. her önüne gelene eyvallah diyormuş artık. ancak zamanla emirler ağırlaşmaya başlamış, ağırlaştıkça da canı sıkılmaya başlamış tabi. günün birinde şeyh, derviş'e yine zor bir iş buyurunca artık dayanamayıp patlamış ve başındaki külahı çıkarıp şeyhin önüne fırlatmış 'al külahını eyvallahı içinde' diyerek basmış gitmiş derviş.