• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. askerlik işlemleri, tecil, çürük raporu farketmez hangi işiniz için giderseniz gidin yanınıza son 1 ay içerisinde çekilmiş, az rötuşlu (mümkünse rötuşsuz) 1342 adet vesikalık fotoğrafınızı almadan gitmemeniz gereken kurum...

"son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf" deselerde siz ona bakmayın... mümkünse 1-2 gün önceden çektirin, çektirmeden önce saç-sakal traşı olmanız gerekiyorsa olun... fotoğrafı çektirdikten sonra da askerlik şubesinde işlemleriniz bitene kadar da vesikalık fotoğraftaki görüntünüzü korumaya çalışın...

(bkz: tecrübe ile sabittir)
  2. tecil,erken sevk ve yoklama gibi askerlik işlemlerinin yapıldığı yerdir.askerlik işlemleri için gidildiğinde şubedeki memurların size pek yardımcı olacağını düşünmeyin,yardımdan çok emir yağdırabilirler çünkü ordaki düzen içinde memurlarda askerleşmiştir.
  3. askerliğini yapmış olanlar şubenin önünde inanılmaz siklemez tavırlarla geçerler ilk zamanlarda.
  4. şöyle bir sorun var, gitmezsen evine yoklama kaçağı durumuna düştünüz diye belge gönderip yusuf yusuf* attırıyorlar, gidincede önce ilgilenmiyorlar yusuf yusuf attırıyorlar. en güzeli eğer okuldan mezun olduysanız* ve unutmadan en öncelikle erkekseniz* ilk yapçağınız iş gidip bu şubelere artık tecil mi istersiniz ne istersiniz onu yaptırmak olsun. çünkü sonra yoklama kaçağı diye kağıt gönderiyorlar ve üzerinde 3 ay süreniz var falan diyorlar, sallıyorsunuz tabi nasılsa 3 ay var diye, sonra son hafta bi gidiyorsunuz şubeye, ahanda o ne 1000 kişi var falan bi daha yusuf yusuf atıyorsunuz. ama şöyle bir güzelliği var diplomayı gösterince işlemleri kolayca hallediyorlar sağolsunlar. ama şu da var tabi o 1000 kişiyi gördüğünüz anda yaşadığınız hissiyat * bir ömür hatırlayacağınız bir anı olarak kalıyor. boru mu sen dört yıl oku sonra devre kaybı korkusu yaşa*.
  5. askerlik şubesine gitmenin bir amacı da sevk dönemlerinde raporlu olup dönem bittikten sonra şubeye uğrayıp "ahan bakın,ben raporluydum,sınava giremedim, beni bir sonraki döneme erteleyin" demektir. bunun denenmiş bir kısayolu vardır. anlatalım.

rapor alıp sınava girmiyorsunuz, sınav bittikten 15 gün sonra sizin için arama emri çıkarıyorlar. siz de mesai günü sabah erken saatlerde bir devriye polisine uğrayıp "abi,benim için bir arama emri var mı" diye soruyorsunuz. polis gbt'ni soruyor ve seni ekip otosuna tıkıyor. alıp doğruca askerlik şubesine götürüyor. bu sayede olası taksi parasından veya dolmuş eziyetinden kurtarmış oluyorsunuz. polis getirdiği için sizi diğer bekleyen tüm asker adaylarından önce içeri alıyorlar, işleminizi yapıyorlar. işiniz bitene kadar polis de orada bekliyor. raporunuz inceleniyor, ifadeniz alınıyor, bir dahaki sevk dönemine kadar tecilli olduğuna dair belgeyi size veriyor ve şubeden ayrılıyorsunuz. diğer türlü, yani kendiliğinizden giderseniz bir gününüz orada heba olacaktır.
  6. bugün bana da bir belge gönderdi bu şube. son yoklama tarihi falan filan yazıyor üstünde. daha başka bir sürü şey de var. ama tırstım nihayetinde. önce nolduğunu anlamadım aslında. daha erken değil miydi? hem okul vardı, bilmiyorlar mıydı okuduğumu? okul ilgilenmiyor muydu bu işlerle? yoksa, yoksa sorgusuz sualsiz askere mi alınacaktım? lan yoksa okuldan kaydımı mı silmişlerdi? doğuya gönderirlerse ne yapacaktım?

aklımdan bu ve bunun gibi binlerce soru geçerken bir yandan da malum belgeyi bana veren yengemin münasebetsiz esprisi canımı gittikçe sıkıyordu. "git tecil ettir yoksa saçlarını da keserler bak." gibisinden gerizekalı bi' espri yapmıştı manyak kadın. düştüğüm zor durumu gördüğü halde...

insan böyle bir durumda rahat olamıyor onu anladım. işin içine ordu girdiği zaman hep korkmuşumdur zaten. yine durum değişmedi. neyse ki birkaç kişiyle konuştum da biraz rahatladım. ama hala küçük bir ihtimal var gibi hissediyorum. sanki alıcaklar bir gece operasyonuyla askere beni. ama milletçe ne diyoruz böyle durumlarda;

(bkz: vatan sağolsun)
  7. ----banko bölümü----
    ilk izlenim
    -- bir sürü erkek donla sağa sola koşuyorlar
    ilk hipotez
    --don partisi var heralde
    ilk konuşma
    --son derece sevimli bir yüz ifadesi ile "beni askere alacakmışsınız ne acelesi vardı"
    ilk cevap
    --son derece somurtgan bir şekilde "gelen yazıyı alıyım"
    ikinci cevap
    --yan tarafta muayene odasına git
    ilk durumu anlatma çabası
    --ben öğrenciyim ek g belgesi ile öğrenci belgemi getirdim
    üçüncü cevap
    --yan tarafta muayene odasına git
    ----muayene odası----
    ilk izlenim
    --heryerde donlu insanlar ve onları süzen askerler
    ilk hipotez
    --don partisi burdada varmış ne eğlenceli yer öle
    ilk durumu anlatma çabası
    --ben öğrenciyim belgelerimi getirdim ama buraya gönderdiler yanlış anladı banko görevlisi sanırım
    ilk cevap
    --yan tarafta kabin var orda soyun
    ikinci durumu anlatma çabası
    --ya ben askere gitmiyorum eve yazı göndermişsiniz onun için geldim öğrenciyim ben
    ikinci cevap
    --tamam sen soyun doktorlara anlatırsın durumu
    ikinci hipotez
    --mına koyum bizde partiye katılacaz demekki
    ----doktor masası----
    ilk izlenim
    -- tek masa bir sürü doktor sırada donlu erkekler
    ilk konuşma
    --eve yazı gelmiş .... tarihe kadar birliğinize teslim olmanız gerekiyor diye bende öğrenci olduğumu gösteren belgeler getirdim ama burdayım
    ilk cevap
    --hangi bölümdesin sen
    ikinci konuşma
    --makina mühendisliği ama hala öğrenciyim askere gitmeye var daha
    ikinci cevap
    --sen kesin uzun dönem gidersin tamam yandaki doktora geç
    üçüncü konuşma
    --yeni doktor karşısında"ben öğrenciyim muayene olmam gerekiyormu genede"
    üçüncü cevap
    --gözünde problem varmı
    dördüncü konuşma
    --evet göz tembelliği var aynı zamanda renk körüyüm
    dördüncü cevap
    --tamam yan doktora geç
    üçüncü hipotez
    --mına koyum nerdeyse körüm dedim adam hala geç diyo ya
    beşinci konuşma
    --ben neden muayene oluyorum
    beşinci cevap
    --ameliyat oldunmu herhangi bir fiziksel engelin varmı
    altıncı konuşma
    --var desem bir şey farkedecekmi
    dördüncü hipotez
    --vay be ensonunda yüzüme baktı birisi heralde anlayacak ne işin var burda diyecek bana yıttık sanırsam
    altıncı cevap
    --kapının yanında komutan var ona onaylat belgelerini
    yedinci konuşma
    --bir şey demem gerekiyor ben öğrenciyim belgelerimi getirdim buraya askere gitmek istemiyorum
    yedinci cevap
    --hallederiz belgeleri ver sen
    sekizinci konuşma
    --yani tecil hakkım var sanırım okuyorum halen
    sekizinci cevap
    --işlemlerin tamamdır hadi bir türkü söylede git artık okulun bitinceye kadar tecillisin
    beşinci hipotez
    --ne türküsü mına koyum ebemi s..tiniz burda ya bir laf anlatana kadar orospu yaptınız beni
    dokuzuncu konuşma
    --ne türküsü ya sabahtan beri bir öğrenci belgesini verecek adam bulamadım koskoca binada ne türküsü
    dokuzuncu cevap
    --vermem belgelerini ozaman
    onuncu konuşma
    --sinir katsayım 36336338474849474 çıkmış olarak "vermezseniz vermeyin çoda meraklıyım askerliğe sanki"

kısa süre sonra arkamdan bir asker getirdi kağıtları. "koskoca albaya bağırdın dua et askerde onun eline düşme miker seni yoksa" diyede ekledi

üstteki olayların tamamının geçtiği askere alma mekanıdır
  8. devlet dairelerinde bürokrasinin yavaşlığından şikayet edenlerin görmesi gereken ilk yer.sabahın köründe içeriye girmek için koyun gibi sıraya dizilirsiniz* bir tarafta.şubenin önünde otobüs durağı var,içinde 2 masa var.oturmak yasak duraktaki sandalyelere...içerdeki kıçı kırık sivil memurla muhattap olmak için beklemek zorundasın.kimler yok ki sırada.iş için askerlik durum belgesi almaya gelenler,askerlik günlerini borçlanmak için gelen yaşı ilerlemiş kimseler,benim gibi tecil ettirmeye gelenler..diğer tarafta ise yeni askere gitmek için şubeye gelen tazeler birikiyor...bir tecil olayı için 3 günüm heba oldu.bütün askerlik şubeleri böyle mi acaba diye düşündüm,kuyruktayken uzun uzun.sonra tekirdağlı olduğum aklıma geldi,ulan burda bekleyeceğim sürede tekirdağ'a gider,hallederdim işimi aq diye düşündüm,ama inatçıydım,kararlıydım.burada yaptıracaktım işlemimi...çarşamba günü muayeneyle beraber işimi bitirdim çok şükür...öyle ki benimle birlikte pazartesi gününden beri gelen insanlar vardı çarşamba günü de.bunları şikayet mercii var mı acaba diye aklıma geldi minibüsle eve dönerken.sorduğum soruyu olsa bunlar böyle iş yapamaz diye cevapladım kendi kendime...askere gitmek şubeye gitmekten çok daha kolay olacaktı...

ha bir de a grubu arızalı çıktık muayenede.gözlerim bozuk biraz,lens takıyorum dedim muayenede...