1. ordudaki ast-üst ilişkisini belirleyen rütbelerdir.

  acemi er
  er
  onbaşı
  çavuş
  uzman onbaşı
  uzman çavuş
  astsubay çavuş
  astsubay üstçavuş
  astsubay başçavuş
  teğmen
  asteğmen
  üsteğmen
  yüzbaşı
  binbaşı
  yarbay
  albay
  tuğgeneral
  tümgeneral
  korgeneral
  orgeneral
  mareşal

  bu rütbeler kara kuvvetleri komutanlığı için geçerlidir.
 2. denetleme sırasına alay komutanı (a) askeri (m) yanına çağırıp sorar "asker, say bakalım subay rütbelerini"
  m - asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbaşı ...
  a - oğlum dur aman...

  mehmetçik durmaz, olaylar gelişir
 3. türk silahlı kuvvetlerinde personelin konumunu belirleyen titrler.
  dört gruba ayrılır: asker ve uzman asker rütbeleri, astsubay rütbeleri ve subay rütbeleri
  1. er rütbeleri: er, onbaşı, çavuş. çavuşlar acemiliğine onbaşı olarak katılan kısa dönem er ve en az lise mezunu olan onbaşıların kıtada nasıplarının gelmesiyle bu rütbeyi alırlar. erlerin bir kısmı komutanları tarafından ihtiyaç sonucu teklif edilirse kıtada onbaşı rütbesi alabilirler.
  2. uzman asker rütbeleri: uzman onbaşı ve uzman çavuş. her iki rütbe de en az lise mezunu onbaşı ve çavuşların kıtada sınava girip eğitime hak kazanıp, sınıf okulundan üç aylık eğitimden mezun olduktan sonra aldıkları rütbedir. bu personel orduda sözleşmeli olarak çalışır.
  3. astsubay rütbeleri: astsubay çavuş (3 yıl), astsubay kıdemli çavuş (3 yıl), astsubay üstçavuş (3 yıl), astsubay kıdemli üstçavuş (3 yıl), astsubay başçavuş (6 yıl) ve astsubay kıdemli başçavuş (6 yıl). eğer kıdemli başçavuş emekli olmadan görevine devam ederse her üç yılda bir kademe almaktadır. eskiden astsubay eğitimi sınıf okullarında bir yıl sürmekteydi ve lise mezunları bile girme şansı elde ediyordu. şimdilerde talepten dolayı en az iki yıllık yüksek okul mezunları kabul edilmektedir. ayrıca sınıf okulu eğitimi iki yıla çıkarılmıştır.
  4. subay rütbeleri: teğmen (3 yıl), üsteğmen (6 yıl), yüzbaşı (6 yıl), binbaşı (5 yıl), yarbay (3 yıl), albay (en az 5 yıl)
  generallik rütbeleri: tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral (hepsi normalde dört yıl olmakla beraber görev süresi yüksek askeri şura kararlarına göre uzatılabilir).
  mareşal rütbesi savaş kazanan generallere verilir. sadece atatürk ve fevzi çakmak almıştır.
  subayların harp akademisinden mezun olmaları durumunda kurmay subay olmaları söz konusudur. bu durumda otomatik olarak üç yıl erken terfi alırlar.