1. sindirimiz zor bir olay olmakla beraber eğer midesi geniş bir arkadaşa sahip olunursa, onun edindiği tecrübeler doğrultusunda, yeni başlayan bu ilişkiye ısınma turları atmadan başlama imkanına sahip edebilecek bir davranıştır.
  2. ikinci el eşya satan bir mağazadan çalışmayan bir lamba almak gibi birşey olsa gerek...
  3. önce arkadaşla eski sevgilisi hakkında konuşmayla başlar

x: abi ya şu senin z de taş gibiydi ya
    y: ööle ya
    x: abi bak seviyosan laf etmiyim
    y: yok olm yok, bitti artık işim olmaz

ardından z kişisi ile buluşmalar boy gösterir

x: abi ya bugün z geldi de calculus göstercem biraz
    y: göster abi
    x: sorun olmaz dimi abi ya
    y: yok abi bitti bizim olayımız

en sonunda z kişisi servis edilir, afiyetle yenilir.

x: abi ya dün gece,
    y: kes lan yeter!
  4. bir dönem çevremdeki arkadaşlarımın sürekli bir döngü içinde birbirleriyle çıkıp ayrılmalarından kaynaklı çok da şaşırmadığım olay.
  5. - baba hülya ile çıkıyormuşsun
    + aa evet de ayrıldık biz
    - ben de çıkmıştım lan onla
    + duymuştum hacı
    - ne kızdı ya vallahi billahi tam iş
    + ehiii he ya
    - öpüştünüz mü lan
    + ehiiii kaçar mıı nasıl yedim dudaklarını
    - hadi ya
    + şu dudaklarımın dili olsa da konuşsa
    - akılını sikeyim konuşuyon ya işte
    + ihhiiiii sen naptıydın
    - ben mi, biz oral takılmıştık
    + ananı sikimm ananı sikim ananı sikim tüğühhh
    - şey starı açsana maç var birazdan...
  6. iki kişi birşeyler paylaşmış, yaşamış belki bir şeyleri bitirmiş, belki bir şeyleri tüketmiş, belki de sadece yürümemiş. acı ama belki de sadece bir hata yada yanılsamaymış.

işte o andan itibaren kendi duyguları, aklı, fikri,arzuları olan yani başka bir insan, neden bir ilişkiyi paylaştığı insanın çevresi için x in eski sevgilisi olsun? o x den bağımsız, ayrı bir kişilik halbu ki.

ilişkisi varken bile bu derece sahiplenmenin yada sanki bir mülkmüş gibi noterden onaylı tapusunu almanın ne anlamı var başka bir insanın. eğer gerçekten tüm benliğinle sizinse zaten başkasına kaymayacaktır aklı, gönlü yada teni. kaldı ki birliktelik bittikten sonra iki insanın birbirleri üzerinde ne hakkı var ki 3. şahıslarla olası yada mevcut ilişkilerine engel olsun.

tek bir nedeni var, bu histerinin nacizane fikrimce.

çevrem ne der? benim eski sevgilim, benim arkadaşımla beraber, çevrem ne der? benim için ne derler eğer ikisiylede yada sadece biriyle aynı ortamı solumaya devam edersem?

çeşitli baskılardan yada güç odaklı dayatmalardan söz ediliyor ya. işte esas sorun budur. kişi kendini geliştirip, sadece yaşadığı toplum ve çevreden menkul birey olmamayı başaramamış ki, bu tip ezikliklerin, komplekslerin içinde debelenip debelenip boğulup batmasın.
  7. - abi bak yazı gelirse sen tura gelirse ben
    - ok at bakalım hadi
    - abi tura geldi şansına küs kız benim
    - tamam oğlum hayrını gör ama bak şerefsizlik yapma 4 ay sonra ayrılcan kızdan
    - tamam tamam ağlama 4 ay sonra ayrılırım ben bir şekilde zaten fazla da bağlamamak gerek kızı zor olur senin çıkman sonra,
    - tamam bir bira daha içer misin.
    - ayıp ettin,, ama çok şerefsiziz lan
    - en azından kendimizi tanıyoruz