merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

arjantin tango

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. taşaklı bir dans. latin zeybeği. (bkz: oha)

tango denince kastedilen genelde budur. erkeğin yönettiği bir danstır. sert figürler içerir. hakkıyla yapabilmek beceri ve ciddi tecrübe ister, zordur.

bu dans saraylarda doğmamış, sokaklarda bile değil, ilk defa buenos aires'te bulunan genelevlerde yapılmış. tutkulu, arsız, seksi oluşu burdan kelli olsa gerek. yatay duyguların dikey tatmini falan derler. sonra avrupa'ya yayılmış. son yıllarda türkiye'de gelişme kazandı, yaygınlaşmaya başladı. maço figürler kanımca türk erkeğine yakışmaktadır, fakat odun bacaklı, koca götlü türk kızlarını ne yapacağız bilmiyorum. ehm, neyse efendim güzel bir danstır bu, keşke bilsek de yapsak.

frida adlı filmde salma hayek ve ashley judd kız başlarına pek güzel yapmaktadırlar, etkileyici bir sahnedir. üşenmedim buldum buyurunuz:
    http://www.youtube.com/...

(bkz: tango)
    (bkz: milonga)
  2. tutkunun dansıdır. bu dans doğaçlama yapılır, koreografi ile yapılanına avrupa tango denir ve aynı şey değildir. arjantin tangoda birçok hareket vardır ve bu hareketler öğrenildikten sonra, dansı yöneten erkek, pistiin durumuna, şarkının ritmine, o anki hissiyata göre hareketleri başlatır, hareketler arası geçiş yapar, bir hareket arasında başka şeyler yaptırır, o hareket bitmeden ötekine geçebilir. yani dans, figürlerin birbirine karışımıyla her defasında yeniden yaratılır. bu nedenle derslerde önce tangonun beden dili öğretilir. erkeğin her işareti başka birşeye geçiş demektir ve erkeğin sorduğu bu hareket sorusuna, kadın da karşı hareketiyle cevap verir. avrupa tango öğrenen sadece bir şarkıda bir koreografi öğrenir ve kendi eşiyle bunu yapabilir. ama arjantin tango öğrenen, dünyanın her yerinde, tango bilen herhangi biriyle,herhangi bir tango şarkısında dans edebilir; çünkü o artık dansın dilini bilmektedir.

arjantin tangonun içinde aşk, tutku, savaş, kavga, barış, direniş, vesaire herşey vardır. tango yapılırken yüz ifadesi de sert olmalı, konuşulmamalıdır çünkü bu dansın kendine has ruhu vardır, bunu yaşayabilmek gerekir. dansçılar dansederken sanılanın aksine karşısındakine karşı birşeyler hissedemez çünkü dansın ruhuna kaptırır kendini. istanbul'da hergün bir yerde mutlaka tango gecesi vardır, buralara tango öğrencileri, öğretmenleri ve tango tutkunları gider ve pratik yapma amacı taşır. tango gecelerine gelip giden ve oradaki kadınlara dans esnasında uygunsuz yaklaşımlarda bulunan biri derhal tango camiasından dışlanır ve tango gecelerine alınmaz. çünkü dans esnasında karşıdaki insan sadece bir figürdür.

tango bir tutkudur; iki beden, tek bir ruhu olusturur.
  3. başlangıç seviyesi erkek rolü oldukça zordur. kadınlar için ise neredeyse en kolay seviye başlangıç seviyesidir. hatta yakın bir geçmişe kadar hanımlara yönelik dersleri yoktur bu güzide dansın.
    orta seviyede erkeğin işi hala zordur fakat erkeğin zorluğuna ek olarak hanımımızın rolü de zorlaşmaya başlar.
    ileri seviye ise emek harcayan bir erkek için en rahat edeceği seviyedir (estetik kaygıları göz ardı edersek). baynalar ise asıl zorluğu bu seviyede tadacaklardır *
    basite indirgenmiş şekliyle bunlar söylenebilir.

hanımlar veya kadın rolündeki erkekler yalnızca takip etmelidir. kendi başlarına bir karar vermemliler. unutmayın ki tangoda yalnızca 1 adet yönlendirici vardır

pablo veron'un dans esnasında isteklerini yerine getirmeyen sally potter'a dediklerini hatırlayalım:
    nothing! you should do nothing when you dance. just follow, follow! otherwise you block my freedom to move. you destroy my liberty and then i cannot dance, cannot dance. i can do nothing...

dizilerde ve kolpa amerikan filmlerinde görüldüğü gibi göz göze yapılan bir dans değildir. isteyenler deneyip şaşı olabilir.
    tangonun romantikliği ise sonradan ortaya atılmış bir olgudur. esas olarak 2 erkek arasındaki gizli kapışmadır ve eşcinsel bir danstır.
    sebep: genelevde kadınlarla birlikte olak için beklerken ortaya çıkmıştır. iyi dans eden erkek fahişeyi kapar. bu kadar basit.
    hani romantizm?
    hani aşk?
    hani ihtiras ve tutku?
    sonradan yüklenmiş anlamlarla hocalarınızın başını ütülemeyiniz efendim.
  4. iyi hocalardan, geleneksel stilleri "bilen" hocalardan, kültürünü felefesini ruhunu özünü öğrenmiş hocalardan (ki türkiye'de en fazla 3 adet vardır bunlardan) öğrenilmesi gereken dans.

arjantin tango figür bilmek değildir. "çok figür bilmek" sadece hafızanızın iyi olduğunu gösterir, başka bir şey değil.*

tango müziktir, sukunettir, biriyle "birlikte" yürüyebilme sanatıdır.
    "3 ayda öğretirim, pistin tozunu attırırsın" diyen tüccar hocaların gazına gelmeyiniz. tango 2-3 yılda ancak öğrenilebilen bir danstır.
  5. mantığı bilinip de tam olarak yapılamayanlar listesinde üst sıralara oynayan dans. kadın erkeği takip ediyor, üst bedenler her daim birbirine bakmaya çalışıyor, alt beden ve üst beden bu sebeple birbirinden ayrı hareket ediyor ve erkeğin omuzlarının gösterdiği yöne doğru kadın yöneliyor, yüksek enerji gelirse hareket hızlı, az gelirse yavaş yapılyor, bir enerji var inanılıyor ancak olmuyor kardeşim. tam ben bu işi anladım, dengem sağlam, partner karşımda ve nereye gideceğini sezinleyebiliyorum dediğin anda bir bakmışın sen başka yöne o başka yöne bakıyor: mantığın bittiği nokta.
    bir husus daha var ki filmlerde gördüğümüz şov dansı, amerikan tangosunun bünyesinde tango kelimesini barındırmasına bile dayanamıyor insan bir süre arjantin tango ile ilgilendikten sonra. başka dünyaların aynı çatı altında değerlendirilmesi büyük haksızlık. arjantin tangonun ruhu da cismi de şovdan uzak bir göz ziyafeti sunar izleyene ve yapması da kişiye bisiklete binmeyi öğrenene kadar çekilen acılı sürece benzer bir başlangıç süreci yaşatmasının dışında, pedal çevirmek gibi bağımlılık yapan bir zevk verir. mantığı vardır anlanır, enerjisi vardır inanılır ve bir gün hiç zorlanmadan yapıveriyor olana kadar sabredilir.
  6. erkekler beraber oldukları kadını unutmazlar, bir de tango yaptıklarını...

arjantinde çifte unutmayış gerçekleşiyormuş, sıralamada önce tango var tabii ki.
  1. 1