merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

• görseller

• arabesk rap
  1. 4

arabesk rap

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. o kadar kestirip atmamak gerek. müzik değil demek de ne demek. otobüsün ara gaz sesi dahi müzik kabul edilebilir. ortada bir ritim var bu açıdan bakabiliriz. sözlükçülerin her boka klasik şekilde olmaması, ölüp yok olması, kamyon altında kalması gereken şeydir gibi tanımlarına alışığız zaten. bu abartı sizi derdini daha iyi açıklayan insan yapmıyor sözlükçü.

bazen kaliteli olanlarıyla karşılaşıyor ve dinliyorum. arabesk rapin en büyük problemi sözlerinin çok ama çok bayağı olması. ayrıca ana tema hep aynı. bir kız bir erkeği terkediyor, şarkı her zaman gidene söyleniyor. bu açıdan sıkıcı olabiliyor.

yaş itibariyle 15-20 civarı gençler tarafından söylendiği için biraz çiğ kalıyor sözler. bu gençler biraz kitap okusalar, kolaya kaçmasalar belki bir yere gelir. neticede bu millet safi arabeski yıllarca zirvede tutmuş bir millet. arabesk rapin de oluru var ama sözleri çok daha iyi olmalı. aksi halde facebook sayfalarında yaşamaya devam eder.
  2. rapin felsefesiyle alakası olmayan, rapin adını kullanan, genelde 12-20 yaş arası kimlik arayışı içinde olan ne yaptığını bu yüzden bilmeyen insanların dinlediği, ayrılınan sevgiliye isyandan başka bir konusu olmayan, söyleyeni (solisti diyek bari) hızlı söyleyemeyen . uyduruk gaydırık bir şey işte!
  3. altta ibovari iğrenç bir müzik çalmaya başladı, sonra vurmalılar, sonra doğulu şivesiyle konuşan ergen bir erkek sesi, ''bu şorkıyı sona yoptım... dinleeeeğğ... boşloyocağız şimdi... hodi bismillah... faağk yuuu.......
    ofisde ki arkadaşımın bilgisayarından gelen bu sesi duyunca neye benzediğini merak ettim ve gördüğüm şey, 50 cent, eminem, snoop dog, ceza karışımı hareketleriyle zırvalayıp duran bir gerizekalıydı. arka fonda ütü masası, yerde tek kişilik kullanılmaktan eskimiş bir döşek ve yırtık pırtık bir battaniye. muhtemelen inşaat işçisiydi. ne yapmaya çalıştığını sorduğumda aldığım cevap tam olarak buydu... ''arabesk rap''
    yarın ezilenlerin, aşk acısı çekenlerin, hatta emekçilerin müziği olarak anılacak olması ağrıma gidiyor. bugün hala türkiye'de metallica'nın veya metal müziğin varlığı tartışılırken.
  1. 4