• videolar

• görseller

• araba kullanmayı becerememek
  1. arabayı kaldırırken stop ettirmek, 3. vitese takıcağına 5. vitese takmak, el frenini indirmeyi unutmak, debriyaja tam basmadan vitese geçirmeye çalışıp, şanzımanı dağıtmaya çalışmak gibi eylemler bütünüdür.
  2. istanbul trafiğinde çok doğal karşılanabilecek bir durum
    şayet minibüs şoförlerinin,makas atanların ve de trafik kurallarına pek uymayanların arasında araba kullanmayı becerememek doğal karşılanabilecek bir durum oluşturuyor
  3. (bkz: sor niye)

şöyle; bir yaz akşamı baba sırf anı biriktirmekiçin sürüş pratiği yapmayı teklif eder. bahçeye çıkılır, akşam karanlığında bu garip badem hayatında ilk kez kontağı çevirir.

b: kızım, bu gaz, bu fren, vitesi şuna getirince bu, buna getirince şu oluyor falan filan.. şimdi çalıştır bakalım.
    b: affeeriin benim kızıma.
    k.b: çok zor bir şeydi zaten ( elbette içinden söyler)
    b: şimdi at kolunu koltuğa, çık bakalım geri geri. ama kır direksiyonu sağa, bak kıvrımlı yol.
    k.b:ama baba ben yapamam ki.
    b: yaparsın yaparsın, kır direksiyonu hafif.
    k.b: baba ben daha düz gidemiyorum. nasıl geri geri dönerek çıkayım. ağaca filan çarparım.
    b: çarpmazsın, bak aynalarına, yolu kestirmeye çalış.
    k.b: göremiyorum ki baba.
    b: neyi görmeye çalışıyosun kızım? yeri görmeye çalışıyorsan vazgeç, bugüne kadar gören olmadı çünki.
    k.b: baba, yapamam ben ya.
    b: yapamam deyip durma. niye yapamayacaksın? zaten toplum olarak sizi hep sindirmeye çalışıyorlar. kadınlar araba kullanmayı beceremez, kadınlar bilemez vs... sen de aynen onların istediği gibi davranıyorsun. ne bu güvensizlik? sen kendine araba seçerken de en ufak, en çıtı pıtı olanını seçersin. "tam bayan arabası, parkı da kolay" derler. ama "sen bu'sun işte, sen bu kadarına layıksın" demek isterler. niye efendim, niye sen park etmesini beceremeyecek misin ki, parkı kolay diye ufacık araba alasın? ama maşallah benim kızım da hemen siniyor, bu kafanı değiştirmeden ehliyet falan yok sana, şimdi in arabadan, hadi eve.
    k.b:?
  4. aynaları tamamen hiçe sayarak takılmak, debriyaj olayını anlayamamak ve yolun ilerisi tahmin edemek gibi davranışlar bütünü. evet genelde bayanlarda olur ama cok güzel araba kullandığını sanan ama kullanamayan nice şoför var aramızda.
  5. milletçe genel özelliğimiz. bu konuda bir sıralama yapmam gerekse, birinci sıraya ticari araç sürücülerini (beyaz kangoolar, transit minibüsler, kia kamyonetler, kabus musunuz olm?), ikinci sıraya belediye ve özel halk otobüsü/minibüsü sürücülerini, üçe kadın sürücüleri, dörde de geri kalan herkesi alırım. yokuşta arabayı kaydırmadan kaldırmak veya bir hamlede park etmek gibi şeyler trafikte otomobil kullanma işinin olsa olsa yüzde beşidir. yabancı rehber kitaplarda türkiye'ye seyahat edeceklere "sakın otomobil kiralamayın, mümkünse trafiğe hiç çıkmayın" gibi uyarılar yapılması boşuna değil. uzun farın, dörtlü flaşörün, sis farının ne zaman yakılacağını bilen yok; kavşaklarda geçiş önceliğinin ne zaman kimde olduğunu hiçkimse bilmiyor; şerit izlemeyi, virajlarda dönüş açısını, öndeki arabayla takip mesafesini ayarlamayı bilenler parmakla gösteriliyor. kazara ab'ye bir girsek mevcut ehliyetlerin dörtte üçü iptal olur. fena da olmaz gerçi.