1. içses: boş bkz. buldum neden doldurmuyorum?

efenim araba kelimesinin etimolojik kökenini incelemeye üşendim ne yalan söylim. ama mânen açıklama yapabilirim ki o da şöyledir; temel olarak taşımacılıkta kullanılan her türlü araca araba denilebilir. misal el arabası, at arabası, alışveriş arabası. bakınız bunlar da gayet arabadır. buna mukabil araba kelimesi aynı zamanda motorlu taşıtları da tabir etmek amaçlı kullanılabilir. misal öğlen kalkacak bir otobüs için öğlen arabası denebilir. kamyondaki yükünü boşaltmak isteyen bir şoför arabayı boşaltmam lazım diyebilir. yani gördüğümüz üzere araba çok geniş bir tabir.

amma ve lakin otomobil öyle midir? otomobil, yani automobile, yine yani auto ve mobile yani kendi kendine hareket eden. evet otomobilin manası budur. yukarıda araba olarak tanımladığımız çoğu taşıt kendi kendine gidemediği için bunlar otomobil değildir. he zamanla mana kayması yaşamış da bi kelimedir gerçi otomobil. yani otomobil aslında kendi kendine gidebilen bütün taşıtları kapsaması gerekirken zamanla ticari amaçla kullanılan otobüs, kamyon, minibüs, taksi, bi biip gibi taşıtların kendilerine has tabirler edinmesiyle yalnız hususi manada kullanılan taşıtlara indirgenmiştir.

yani başlığa genel manada bakacak olursak her otomobil bir arabadır ama her araba bir otomobil değildir. yağmur yağmışsa yerler ıslaktır ama yerler ıslaksa illa yağmur yağmış olması gerekmez. p ise q, q ise değil p.
  2. biri senin ayağını yerden keser,
    diğerinde yanına bir de bayan ayakları eşlik eder.
  3. öncelikle otomobil arabadır ama her araba otomobil değildir,olamaz. bunlara piyasadaki bir çokmotorlu taşıtta dahildir. otomobil dediğin güven verir, kalitesini hissedersiniz, karizması vardır, ama araba öylemidir, sadece motoru var ve ulaşım sağlıyor diye otomobil olamaz... şimdi örnekle açıklamak isterim ama bazı marka fanatikleri farkı idrak edemeyerek kötüleyecekler, o yüzden sade otomobil klasmanı için marka bazlı birkaç örnek vereceğim;
    (bkz: bmw)
    (bkz: mercedes)
    (bkz: audi)
    (bkz: volkswagen)
    (bkz: ford)
    (bkz: cadillac)
    (bkz: pontiac)
  4. en az 1 tekerlekli ve eşya taşımakta kullanılabilen herhangi bir araca araba denebilir; otomobil ise genel itibariyle 4 tekerlekli, motorlu, kasalı ve koltuklu bir taşıyıcıdır.

otomobil'in türkçesi kendigider'dir.