1. rusya'da prenslere verilen unvandır.
  avusturya-macaristan, lihtenschtien gibi kimi ülkelerde hem prenslere hem de krala verilen unvandır.

  düklerin başı gibi bir manası vardır. almanya'da prensten bile yüksek bir unvandır.

  aynı zamanda kendisi bir düktür ve bir dükalığı yönetir. (bkz: dükalık)
 2. gücü adında saklıdır bu ünvanın. şimdi biri gelse, ben arşidük richard dese, önümü ilikler, şapkamı çıkarır, hazırola geçerim. arşidük amına koyim, boru değil, süründürür adamı. ama misal kontmuş, lordmuş aynı saygıyı uyandırmıyor bende. bir efeminelik, bir naiflik, bir korkaklık tadı var. sir de öyle, al işte elton john sir oldu, erkek erkeğe kına gecesi yaptı. sikerim öyle sir'ü. arşidük öyle mi ama? şu an bile tüylerim diken diken oldu. saygıdeğer ünvan vesselam.
 3. dük'ün upgrade olmuş halidir. yeni nesil dük diye de bilinir. çar gibi parasını çar çur etmez, kral gibi de şımarık değildir. elindeki dar kadroyla en iyisini yapmaya çalışır. hoşsohbettir fakat yalakalığa tahammülü yoktur. derebeyidir çünkü. feodal yapıda önemli bir yere sahiptir.
 4. ulus olarak eksikliğini yaşadığımız ünvanlardan biridir, hatta en kralıdır. ulan 70 sene öncesine kadar soyadımız bile yoktu be! bir adamlardaki ünvanlara bak; kont edward, arşidük frank, baron stewart, bir de bizdekilere; sarıların halil, topal osman, kör ahmet. adalet mi lan bu?!
 5. arşidük, kutsal roma imparatorluğu' nun veya avusturya - macaristan imparatorluğunun prenslerine verilen isimdir. kral ve dük arasındaki bir rütbedir. latince archi (baş) ve dux (lider) kelimelerinden türemiştir. prensesler veya arşidüklerin eşleri arşidüşes ünvanını taşıyorlardı.
 6. bizim meşkur kutsal roma cermen imparatorluğunun avusturya kolunun hükümdarına verilen isim archi latincede baş,dux lider anlamında bunların eşleri ise arşidüşes
  ünvanını alır