• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 1. sokan arı bal arısıysa, kum,toprak ya da ona benzer her ne varsa, hemen ıslatılıp sokulan yere sürülür. yani buna kısaca çamurda denir.tabii, pis bir çamur olarak anlaşılmasın.temiz bir toprağa su dökerek elde edilen temiz çamur olmalı. bir de, köy yerlerinde bu çamurdan ziyade, demir parçası koyulur, bıçak,aliminyum parçası,makas gibi soguk demirler dayamanında faydası vardır. arı sokmasına alerjisi olan biri için geçerli değil elbette bunlar.
  eğer sokan eşşek arısı ise en seri şekilde bir hastaneye ya da sağlık ocağına gitmek en mantıklısıdır.
 2. en etkili yöntem iğne batan yeri amonyakla yıkamaktır. ayrıca buz kompresi yapmak da gayet yararlıdır.
 3. yoğurt da tavsiye edilir.fakat arının cinsine göre değişir tabi bu yöntemler.çünkü hepsinin zehri farklıdır.her yöntem her arı sokmasına sökmez yani.
 4. arı sokması kişi alerjik değilse veya boyun gibi saçma bir noktadan sokmadıysa, öyle büyütülecek bir olay değildir. halk arasında dolaşan ilk yardım çeşitleri bir işe yaramaz.
  alerjik olmayan bir bünyeyi düşünecek olursak, arının soktuğu nokta suyla yıkanır. iğnesi görülüyorsa çıkarılır. iğne çıkartılırken dikkat edilecek husus, derinin gerdirilmesi ve iğnenin kendi halinde düşmesini sağlamaktır. üstünden tutup çekmek, konik biçimdeki iğnenin içinde bulunan zehirin deri altına yerleşmesine neden olur. iğne çıkartıldıktan sonra şişmeyi önlemek için soğuk uygulama yapılabilir.
  alerjisi olan bir kişi de ise, hemen 112 aranmalıdır. çünkü ilk yardımcının, hastayı bu durumdan kurtarmasının bir yolu yoktur. ancak bilinç kaybı, solunum durması (ki boğazdan sokulmuşsa, ödem nedeniyle soluk borusundan hava geçişi engellenir) vb. durumlarında temel yaşam desteği sağlayabilir. hızır acil servis gelinceye kadar hastaya zaman kazandırır.
  eşek arısı sokması da düşünülenin aksine, yine kişi alerjik değilse, ölümcül değildir. ancak ağrısı sızısı fazladır. iğnesi de normal arı iğnesi gibi kolayca çıkmayabilir.
  alerjik olmayan bünyelerde arı sokmasının tehlike yaratacağı durum, birden fazla arının saldırısına uğramaktır ki bunda da temel yaşam desteğinden başka yapılacak şey yoktur.