• görseller

• arı maya
    • arı maya
  1. kendisine has, hoş bir tarzı olan, tüm arılar içinde tane tane konuşarak "bik bik" öten, sarı saçları ve hafif balık eti vücuduyla hamburger yenilesi bir bağyan arıdır. silgilere konu olmuştur kendisi (bkz: arı maya silgisi)
  2. kendisi yavrudur daha ve arkadaşı philip ile beraber maceradan maceraya atılan çizgi film kahramanı
  3. özgün adı almanca "die biene maja" olan ve alman yazar waldemar bonsels (1881-1952) tarafından yazılan kitabın adı. kitabın ilk baskısı 1912 yılında yapılmıştır. ingilizce "maya the bee" olarak geçer. küçükken elektrikler hemen hemen her gün kesildiği için annem bizi oyalamak için "arı maya" okurdu. elektriklerin kesilmesini iple çekerdik kardeşimle. 80'li yıllarda çocuk olanlardan bilmeyen yoktur, çocukluk kahramamızdı. 90'lardan sonra ise silgisi dışında bilen olduğunu zannetmiyorum.
  4. ekürisi philip ile -ki ben hakikaten kendisine fiziken çok benzerim, o yüzden ayrı bir hayranlığım vardır- çocukluğumuzun vazgeçilmez çizgi filmi ve filmin baş karakteri. şarkısını da bi amca söylerdi böyle hoş sesli, niyeyse hüzünlenirdim şarkısında.. ilk çıktıklarında eşşek kadar olmam hasebiyle arı maya silgileri çok da zihnimde yer etmemiştir.
  5. saftirik enine çizgili kazak giymiş bir arıdır.

biz eskiden kendimizi arı maya sanardık, gül dikenlerini burnumuzun üzerine iliştirip arıcılık oynardık. o zamanlar pokemon yoktu ki kendimizi camdan atalım.