• görseller

  • apranax fort
 1. özellikle mide ağrısı bulunanların, ve de bağırsak ya da midelerinde ülser bulunan kişilerin kullanmasının pek tavsiye edilmediği, içerisinde etken madde olarak 'naproksen sodyum' bulunduran, ağrı kesici ilaç.
 2. geçirdiği ağrı kadar, mide ağrısı ya da bulantısı verir. bu sefer de başka bir ilaç alıp midenizi düzeltmeye çalışırsınız çoğu zaman. doktorlar tarafından sürekli bunun muadilleri önerilir.

  bir dönem maillere bolca malzeme çıkarmıştır. çiğnendiği zaman beyin kanaması yapar diye. bunun da kesinlikle aslı astarı yoktur. her migren krizinde belki bir işe yarar da en azından baş ağrısını alır diye 2şer 3er çiğnememe rağmen yıllarca mide bulantımı arttırmaktan başka bir işe yaramadı bu ilaç. beyin kanaması falan da geçirmedim. olsa olsa ilerde ülsere neden olacak olabilir.
 3. hayatımın bir parçası haline gelen migren ağrılarımı, aura hissedince aldığımda kayıtsız şartsız dindiren, her çantamın bir gözünde en az iki tane bulundurmak durumunda olduğum mavi hap.
 4. hayat kurtaran ağrı kesici..ofiste,çantalarımın hepsinde mutlaka vardır 1 adet..fakat belli bi zaman sonra bağışıklık sistemi ilacı tanımaya başlıyor ve artık fayda etmiyormuş..
 5. sadece 2006 yılında türkiye genelinde 6,5 milyon kutu satmıştır.
  sanırım 19 yıldır naproksen sodyum ya da non steroid anti enflamatuar pazarının lideri olmasından kaynaklı;
  hakkında beyin kanaması yapar şeklinde dedikodular çıkarılmış ağrı kesicidir.

  ayrıca:

  sayın nervikan,

  ürünlerimizle ilgili göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyete teşekkür ederiz. bu mail şirketimize ilk defa iletildiğinde (yaklaşık 3 sene önce), türkiye'deki tüm bölge müdürlüklerimize bu tür bir olayın yaşandığı hastanenin araştırılması ve doktorlarla görüşülmesi ile ilgili talimat verilmiştir. ancak bu tür bir olayın meydana geldiği ne bir hastane, ne de böyle bir olayı yaşayan doktor bulunabilmiştir. dikkat edilecek olursa, internette dolaşan mail'de de hastane veya doktor adı belirtilmemektedir.
  ilaçların küçük parçalara parçalandığında emilimlerinin bir miktar arttığı, referans kitaplarda da yer almaktadır. ancak; apranax'ın etken maddesi olan naproksen sodyum, alındığında zaten tamamen (%99 üzeri) emilen bir moleküldür. absorpsiyon hızı da (zaten) oldukça hızlıdır, öyle ki 5. dakikada ağrı kesici etkisi başlar ve 15-20 dakika arasında ağrı kontrol altına alınmış olur.
  üstelik apranax etken maddesi olan naproksen sodyum, kan-beyin bariyerini aşamaz. dolayısıyla, çiğnenmiş olsa dahi, apranax'ın alınması ile anlatılan mevcut tablo arasında direk bir sebep-sonuç ilişkisi kurulmamalıdır.
  kaldı ki mailde, apranax'ın kullanılmasından önce şiddetli baş ağrısı olduğu belirtiliyor. bilindiği gibi kafa içi basınç artışı durumlarında (beyin kanaması gibi), bu şekilde baş ağrısı tablosu ve arkasından kısa sürede gelişebilen şuur kaybı olabilmektedir.
  apranax kullanımı söz konusu olmuş bile olsa, başlamış bir beyin kanaması sürecinde rastlantısal olarak apranax kullanımı yer almış olabilir. şubat 2005'de, ağrı kesicilerin güvenilirliği ile ilgili kararları almak üzere abd'de yapılan toplantıda;
  32 kişilik fda(abd'de ilaç onaylarını veren resmi kurum, türkiye'deki sağlık bakanlığı'na benzer konumda) danışma kurulu üyeleri arasında, gayri resmi olarak yapılan ankette, "kendileri için hangi ağrı kesici-romatizmal ilacı kullanacakları " sorulmuş ve tüm üyeler naproksen'i tercih etmişlerdir.

  bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi ihtiyacınız olursa benimle paylaşmanızı rica ederim

  ilginize tekrar teşekkür ederiz
  saygılarımızla
  uzm. dr. osman el jundi
  medikal müdür
  abdi ibrahim ilaç a.ş.
 6. midesinde yanma, ekşime, ağrı olan( yani gastrit ve ülserden muzdarip olanlar) kişilerin kesinlikle kullanmaması gereken ağrı kesicidir. bu öneriyi dinlemeyip kullanan olursa; kişinin kendisini mide kanaması ile başbaşa bulması büyük bir olasılıktır.
  mide kanaması deyip geçmeyin. insan kendini bir anda kakaolu pudinge benzeyen ama hiç koklamadığınız kadar kötü kokan kendi dışkısının içinde baygın halde buluyor.
  benden uyarması.
 7. an itibarıyle üreticisine, dağıtıcısına, satan eczanelere ve bu ilacı dolaptan hiç eksik etmeyen değerli eşime, kimbilir kaçıncı kez şükran duygularımı iletmeme neden olan mucize ilaç. midemi ekşitiyor ekşitmesine ama olsun, ekşime nedir ki ağrı sancı yanında.