• görseller

  • antikapitalist müslüman gençler
  • antikapitalist müslüman gençler
  • antikapitalist müslüman gençler
 1. sayısı çok az olan gençlerdir. ülkemiz tatlı su müslümanlarının paraya ne kadar taptığını iktidar partisindekilerin ve ailelerinin mal varlıklarından, popüler semtlerdeki gereğinden fazla şık ve lüks arabaları eksik olmayan müslüman vatandaşlarımızdan kolayca anlayabiliyoruz. bu yürüyecek olan gençler samimi ise tebrik ediyorum kendilerini ama sayıları çoooook az be kuzum.
 2. hakkıyla anlaşılamamış gençlerdir. 30-40-50 küsur yıldır faaliyet gösterip, devrimciliğin yanından bile geçmeyen kimi sol örgütlerden daha evladır katılımları.

  komünizm veya sosyalizm gibi söylemlere ve dahi alt metinlere bile sahip değillerdir. lakin bu, hiçbir cenahın anti-kapitalist olmasının önünde mani teşkil etmez. kapitalizmin nemenem bir halt olduğunu kavrayabilen 'entelektüel ve dindar' bir tayfadan bahsediyoruz.

  1 mayıs alanında eyleme çıkmak hiç kimseyi devrimci yapmaz. öyle olsaydı, birkaç yıl evvel cop-gaz-mermi sağanağı altında olan taksim'den fellik fellik kaçıp kadıköy'de halay çekip '1 mayısçılık' oynayan güruhun; bugün muzaffer kumandan edasıyla 'ehe ehe taksim' şebekliğiyle taksim meydanı'na doluşma çabası ve o dönem verdikleri 'taksim ısrarı boş bir çabadır-anarşidir' beyanatlarının sahipleri memleketin 'en bi devrimcileri' olurdu.

  hal böyleyken; tırsak solculuğunu, kadıköy halaylarıyla taçlandıran ve laik hezeyanlara buladığı sosyalizm kavrayışını göze sokan cenahın tekelinde değildir anti-kapitalizm. afişleri bile sizden daha samimi.

  (görsel: antikapitalist müslüman gençler/318100)

  (bkz: ulusolculuk)
 3. her antikapitalist hareketi sosyalizmle bağdaştıranlar ve bu tarz oluşumların sosyalizmle anılması mantıksızlık. anarşistler de mi solcu? elbetteki bu topluluk dışlanmayacaktır. haklı söylemleri vardır, emek sömürüsüne doğru bir noktadan bakmaktadırlar.

  antikapitalist topluma hayır demek iyi güzel de ne istiyorsunuz diye sorarlar adama?

  ben ciddi anlamda müslümanlığın veya herhangi bir dinin iyi bir toplum düzeni ve devlet yapısını getirebileceğine inanmıyorum. ahlak yapısı, bilime olan inanç, eleştirel olma, eğitim ve öğrenim gibi konularda çok gerici bir sistem yapısı ortaya çıkar.

  sınıfsız bir toplum bizim tek hedefimiz değil, sadece en büyük ayaklarından biri sistemin. o yüzden antikapitalist cephede yanyana durulabiliriz ama bu aynı dünyayı istediğimiz anlamına gelmiyor.

  kendini her şeyden önce müslüman olarak tanımlayan insanlar için iyi bir alternatif o kadar.
 4. yatacak yerleri yok.
  hem müslüman hem de antikapitalist olunmaz.
  millet sınavda, ses etmeyin.
  görgüsüzler.
 5. vakti zamanında ilgili başlıkta daha kaliteli argümanlarla tartışılagelen mesele.

  (bkz: islam ın antikapitalist bir hareket olması)

  "o zamanlar bunları bunları (bkz: @4980662) söylemişsin, şimdi neden 'dincilere' kucak açtın" diyen zevata gelsin: özü itibarı ile sermayeyi ve sermaye sahibini meşru gören din elbette 'sistematik' olarak anti-kapitalist olmaz/olabilemez. ruhuna da misyonuna da aykırıdır. lakin ki; islam'ın külliyen anti-kapitalist olduğunu söylemek başka, kendini müslüman bir kimlikle tanımlayan kişinin anti-kapitalist olabileceğini, emek sömürüsüne ses yükseltebileceğini söylemek başka bir şeydir sevgili ergen cevval. not düş bunları soracağım sonra.

  varoluşunu islami veya dini bir kimlikle tanımlayan bireyi emek mücadelesinde saf dışına itmek kimsenin inisiyatifinde değil. tekrar edelim: anlamamışsın mevzuyu.