merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

anlatamıyorum

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. ağlasam sesimi duyar mısınız
    mısralarımda
    dokunabilir misiniz
    göz yaşlarıma, ellerinizle

bilmezdim şarkıların bu kadar güzel
    kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
    bu derde düşmeden önce

bir yer var, biliyorum
    her şeyi söylemek mümkün
    epeyce yaklaşmışım, duyuyorum
    anlatamıyorum

(bkz. orhan veli kanık)
  2. genelde kendini ifade edemediğinde, aklından geçenlerle dilinden dökülenler arasında koca bir uçurum varsa, kelime dağarcığın kalbini sıkan beynini kemiren cümleleri kurmaya yetemeyecek kadar darsa, gerçekten düşündüklerini söylemek seni ve karşındaki incitecekse, karşındaki bir anlama özürlüyse ya da seni anlamak istemiyorsa, kafanı bir türlü toparlayamayıp doğru cümleleri bir türlü kuramıyorsan, konuşmak ve anlatmaya çabalamak seni yoruyorsa, derin bir nefes verirsin sadece. bu da anlatamıyorum'dur.
  3. orhan veli'nin yazmadığı,fransızca moro romantico adlı fransızca şiirden dilimize çevirdiği,fakat orhan veli ile fazlaca özdeşleşen şiirdir.
  4. ağlasam sesimi duyar mısınız,
    mısralarımda;
    dokunabilir misiniz,
    göz yaşlarıma, ellerinizle?

bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
    kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
    bu derde düşmeden önce.

bir yer var, biliyorum;
    her şeyi söylemek mümkün;
    epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
    anlatamıyorum

en ünlü orhan veli şiiridir bence sebebi de insanın her zaman özlemini çekip de bi türlü ulaşamadığı şeyleri dile getirmesi.adam hep aklından geçen kimseyle paylaşamadığın duygularını o kadar iyi anlatmış ki şiiri okumuyosun yaşıyosun resmen bütün şiirleri gibi.
  1. 1