• görseller

  • ankara oyun havaları
  • ankara oyun havaları
 1. söz yada müzik anlamında çoğunun hiç olduğu asıl amacı düğünlerde falan insanları eğlendirmek olan fakat ankarada, trafikde bir kırmızı ışıkta durunca etraftaki arabaların çoğundan duyulabilecek, ankara üstünde yayın yapan radyoların çoğunun günde 1-2 saatini ayırdığı amacının dışına taşan müzik türü... ama şu bi gerçek biz ne kadar beğenmesekde eğleniyorlar, ankaralılar bu müziklerle mutlu olabiliyorlar tuhaf ama gerçek.. bende ankaralıyım ozaman napmak lazım
  oy farfara farfara...
 2. sincan'da bol miktarda dinlenme potansiyeline sahip müzik türüdür. iticidir, sebebi ise şarkıyı söyleyenlerin %99'unun it kopuk olmasıdır, adam akıllı ankara oyun havası söyleyen %1'lik kısımlara sözüm yok ama geri kalanların alayı kültürsüzdür, zaten şarkıyı söyleyişinden bunu hemen farkedersiniz gırtlağı sökecekmiş gibi hırıltılı bir sesle söylerler, sanki "lan bi öksürsede şu gıcığı bi atsa boğazından" diyesiniz gelir.

  edit: bide bu müzik eşliğinde oynayan hastaları vardır ki şarkıda o şahısa küfür bile etseniz oynar. yani şahıs hatları o derece koparır dünyadan.
 3. genel manası ile efe-zeybek türü eserler olup tek oynanır. ekip halinde zamanla oyunlar oluşturulmuştur. genel manada göbek havalarıdır. ancak romen havaları gibi değil efe gibi ağır ağır oynatır. kâhir ekseriyeti oynaktır. günümüz şarkıcıları tarafından her ne kadar teknolojik yeni eserler ortaya konmuşsa da daha eskileri kadar hem kabul hem de itibar görmemiştir. ekseriyetle etkin olduğu bölgeler ankara civarı olduğundan il olarak değil bölge olarak ele alınmalıdır.

  http://www.youtube.com/...
  http://www.youtube.com/...
 4. pavyon tayfası ve şahin doğan tayfasına mensup abaza hemşerilerim tarafından katledilen oyun havalarıdır.bizde düğün yaptık bizde oynadık ettik ama bu gençlerimiz gibi değildi hiç biride.erkek adamın belden aşağısı fazla oynamaz.gerçeği, orjinali, hakikisi, esası, olması gerekeni, aslı budur ve böyle olmalıdır ;

  (bkz: http://www.youtube.com/...)

  (bkz: biz babadan böyle gördük)
 5. nazım hikmet'i , oscar wilde' ı efenime söyleyim einstein'i bile kıskandıracak bir edebiyat ve pratik zeka örnekleri ile yazılmış sözler bütünüdür . şarkı ya da türkü değil , lütfen dikkat , saz eşliğinde söylenen sözler bütünü . yaşadığım şehire teşekkür borçluyum bu konuda . bir kere bile ankara oyun havası çalınan bi mekan bulunmama rağmen " bana bana bana bana bana karyolla karyolla , karı bulamazsan yar yolla yar yolla " ya da " açın gızlar arayı salıyom gobrayı varollll " ya da " ankara büyükşehir devlet su işleri bırak gızım bu işleri " satırları sürekli kafamda.
 6. önceden çok severek dinleyip akabinde göbek bile attığım ancak şuan eski sevdiceğin angaralı olması nedeniyle tahammül edemediğim müzik türü..