• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  • görseller

• ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi
  1. aynı kampüste bulunan ankara üniversitesi hukuk fakültesi öğrencilerine karşı bir miktar antipatisi olan öğrencilere sahip, büyük bir okula yakışmayacak derecede sığ bir kütüphanesi bulunan, çalışma salonu ise hukuk fakültesinin çalışma salonu yanında oldukça yavan kalan ama yer bulmak bir o kadar rahat olan okul. belli bir kantini yoktur, geniş hol boyunca bir sürü masa, sandalye vs. ile koridor kantin haline gelmiştir.

bir de o fotokopici pezevengi oraya herhalde geleni siksin diye koymuşlar, hem iş bilmiyor, hem dünyanın parasını alıyor ibne. eğer acil işiniz yoksa hukuk fakültesinin kütüphanesindeki fotokopiciyi tercih etmeniz şiddetle tavsiye olunur.
  2. daha ikinci sınıftayken iki sene sonraki müfettişlik vs. sınavlarına çalışmaya başlayan,yaz tatillerinde 15 gün tatil yapıp geri kalan zamanlarını çalışarak harcayan insan topluluğunun okuduğu fakülte.
  3. öss'ye insan olarak girip inek olarak çıkan insanları barındıran fakültem. 1859'dan beri bu topraklarda yaşayan insanlara hizmet edecek devlet görevlilerini en iyi şekilde yetiştirmek misyonuna sahiptir.
  4. suya sabuna karışmayan bir öğrencisi olarak söyleyebilirim ki, kampüs bazında; kapı önündeki polisler yüzünden huzursuz, ancak içerideki illegalitesi yüksek insanlar yüzünden polise muhtaç bir yerdir. ota boka, haydiii eylem yapan, hadi eylem yaptınız, orayı burayı dağıtmayı kendine borç edinmiş vandalları barındıran bir okuldur. eylem yapma hakkınız var kardeşim, gün gelir, milliyetçiler türk bayrağı açar slogan atar, ertesi gün açıkça pkk'yı desteklediklerini sloganlarıyla belli eden, apo posteri taşıyanlar eylem yapar, kimsenin gıkı çıkmaz, özgürlük isteyen(!) bu iki tuhaf grup birbirleriyle kavga etmeye giriştiklerinde, ve hatta bazen aynı fikri savunan iki grup bile birbirine girebiliyor, ilginç, dekanlar polisi içeri aldıklarında herkes polise kabahat buluyor. sanırım savaş şartlarında eğitim görmeyi istiyorlar, anlamadım ben. mülkiye ile ilgili başka bir fikrim de var aslında, tahminimce bu olay çıkaranlar daha çok ilef'ten falan(tamamen kendi yargılarım ve ezbere konuşuyorum şu an, ilef'teki arkadaşlar lütfen alınmasın, kesin bir veri yok elimde sadece kendi fikrim bu) olmaktalar, sbf'nin içinde de var ateşli insanlar tamam, ama bakıyorum onlara, arkadaşlarıma, sanki onlar daha bir sakin, daha bir soğukkanlı insanlar. geçmişte, demirleri yokken, tamamen halkla iç içe bir okulmuş ayrıca sbf. çevre binalarda oturan bir teyze mesela, merak edip derse bile girebilirmiş isterse, bunu toplumbilim hocamız aykut çelebi'den duymuştuk. gerçekten de herkesin sevdiği güzel bir okulken, şimdi okuduğum okulu söylediğimde aldığım tepkilerden 3 tanesi beni zıtlıklara gark etmekte, 1)"vaayy, tebrikler, çok güzel bi okul", 2)"ya hacı orası anarşik kaynıyo be, orda okunur mu?" , 3)"olm manyak mısın orası faşo dolu lan, mitçi mi çıkan başımıza?"

dediğim gibi, cebeci kampüsün orasında burasında, kafası bir halta basmayan ülkücülerdi, komünist özentisi aptallardı, çok gördüm, ama sbf'deki çoğu kişi, fikri ne olursa olsun, karşısındakini dinlemeyi bilen, fikrini adam gibi, düzgüncene savunabilen düşünen insanlar. faşist diye, tkp li diye, yok bilmemneci diye fişlemeyin geleceğin aydınlarını. yetişiyoruz biz, çünkü mülkiyeliyiz.
  5. hayalimdeki fakülte olması sebebiyle (lakin hem alakasız bir üniversite, hem de alakasız bir bölümde okumaktayım) merak ettiğim, geldiğim, gördüğüm, derslerine girdiğim, hatta hocalarına sorular sorduğum ve öğrencilerini ufaktan kıskandığım fakültedir. eski havası kalmıştır, kalmamıştır ayrı konu. ama ne olursa olsun, zamanında önemli yöneticilerin, devrimcilerin çıktığı bir okulun havasını solumak bile ayrı bir güzellikti benim için.
  6. vize ve final notlarının, teee yazdan beri belli olan akademik takvimde yazan tarihlerde 'ilan edilmemesi'ni de gelenekselleştirdiğini düşündüğüm okulcağızım.