merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

andımız

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. her sabah, her vatandaş tarafından ve içtenlikle söylenmelidir.
    ben neden yaşıyorum sorusunun cevabını bulmayı kolaylaştırabilir. ben neden okula geldim ? ben neden burada çalışıyorum. bugün canım hiç çalışmak istemiyor ama çalışmalıyım. memleketime ve toprağıma borçumu ödemeliyim.

olmak, yapmaktır.
    yaşamak, emek vermektir.

rahatsızlık duyanlar için bir hesap yapılır. onlara da bir yol bulunur.

lig maçlarında bile istiklal marşı söylenirken, okullarda andımız neden okunmasın...

nedenine geldiysek, gidemiyorsak...

kalemlerimizi çekelim, yazalım konuşalım. masada terbiyesizlik yapanlar için arka odada kılıçlarda var. kadife bir eldivenle üzeriden kanı silinmemiş.
  2. bu kıtaları söylemek için minnacık bacak kadar boyumuzun olduğu zamanlarda 1 saat önceden giderdik kapmak için bayrak direğinin dibini . çömerdik oraya oleyy zafer bizimdir .
    günaydıınnn arkadaşlarr
    türküm *2
    doğruuyumm *2
    çalışkanımm*2
    diyee devam edip gider .
  3. türküm,

doğruyum,

çalışkanım,

ilkem;

küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

ey büyük atatürk;

açtığın yolda,

gösterdiğin hedefe,

durmadan yürüyeceğime and içerim.

varlığım;

türk varlığına armağan olsun.

ne mutlu türküm diyene!

dr. reşit galip
  4. midemi bulandıran ebleklik. bu şiirimsi dalganın midemi bulandırması neysede, bunun çocuklara her sabah okutulması var ya... ufakken, pek birşeyden anlamayan çocuk aklımla bile sorgulardım, "bize her sabah zorla and içirmeye ne hakları var?" diye...
  5. sorgulamayın sakın!yoksa nasıl milliyetçi,cinsiyetçi,kendisinden farklı olana yaşama hakkı vermeyen ve onu "öteki" kılan,aynı fabrikanın ürünü,tek tip yaratıklar olabiliriz ki?!okutun her sabah ve beyinlere faşizmi,militarizmi kazıyın!nefreti ve şiddeti başka hangi yolla içselleştirtebilirsiniz ki,kanlı tarihi "şanlı tarih" olarak başka nasıl gösterebilirsiniz ki?!
  6. bir metni yıllarca her gün söylemekle hiçbir sonuç elde edilemeyeceğini gösteren anddır. nesillerdir söyleniyor ama istenen sonç elde edilemiyor işte. olayın mantığı nedir? bu bile unutuldu artık. neden söyleniyor sahi? çocuklar büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi göstermeyi mi öğreniyor yoksa herkes türk olduğunu mu kabul etti?

yıllar geçtikçe iyice anlamsızlaşan metindir.
  7. ilkokulda her sabah okutulurdu.genelde 3 öğrenci mikrofona bağırarak okuturlardı bütün okula.ilk gelen bu önemli(!) görevi kapardı.kaç kez okulun kapısı bile açılmadan herkesten önce varıp andımızı okutmak için sabahın köründe okula gitmiştim.çoğu kez de okula okuturken unutmuştum.bir an heyecandan beynim duruyordu.bir yandan sıramda arkadaşlarımın unuttuğumu farkedip bana kopya vermeleri, bir yandan müdürün bana salakça bir sırıtma ile bakması.sonra herhangi bir yerinden tutturup okumaya devam ederdim.
    ne günlerdi.kıçı kırık bi and için sabahın köründe okulda ne işin var?yatıp uyusana.
  8. orjinali şu şekildedir:

"türküm,

doğruyum,

çalışkanım,

ilkem;

küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

ey büyük atatürk;

açtığın yolda,

gösterdiğin hedefe,

durmadan yürüyeceğime and içerim.

varlığım;

türk varlığına armağan olsun.

ne mutlu türküm diyene!

iyi dersler arkadaşlar

sağol."

iyi dersler arkadaşlar, sağol kısmı eksik yazılmış ne yazık ki.
  1. 1