1. bıkkınlık verici sorulara karşı verilebilecek en güzel cevap
    x-aga bu ne?
    y-itü sözlük
    x-noluyo burda?
    y-işte insanlar bi şey hakkında yazı yazıyor,yazıları okuyorsun falan filan..
    x-bugün ne?
    y-işte bugünkü başlıkları açıyor,sen o başlıklar hakkında bi şeyler yazıyorsun,okuyorsun hede hödö..
    x-peki dün ne aga?
    y-olm orda da dünkü başlıklar var işte..
    x-peki bu gülücük gibi olan işaret ne?
    y-ananın amı!! gir kendin bak ulan,seninle mi uğraşcam ben?
  2. bir de şöyle bir şey vardı bununla ilgili.

- ben pan am havayolları ile geliyorum.
    - efendim anlamaaadım ne havayolları
    - pan am ! pan am havayolları
    - anlamadım efendim
    - bak kızım kodluyorum pandanın pan'ı ananın amı ! havayollarıyla geliyorum.
    - ımk !!??!
  3. lise yıllarımda işitip de aklıma düştükçe 3 gün gülmeme sebep fıkranın stratejik lafzı.

temel hadi. kanada konsolosluğuna başvurur ülkede yaşayabilmek için. ancak yetkililer, kanada'da yaşamak isteyenleri sınava tabi tuttuklarını ve hazırlanıp 3 ay sonra mülâkata gelmesini söylerler. temel, muhakkak gerçekleşmesini istediği kanada hayatı adına 3 ay boyunca kütüphaneden çıkmaz; kitaplar, ansiklopediler, risaleler, süreli-süresiz yayınlar gibi bilumum neşriyata gömülür ve nihayetinde hazır olduğunun rahatlığıyla mülâkata gider.

üç kişilik jüri ilk sorusunu sorar:

- havada uçar, "cik cik" yapar; bu nedir?

temel afallar. pişkince sırıtır ve:

- kuştur elbette. bundan daha kolay soru olabilir mi...

jüri net:

- hayır bilemedin! bunun baykuşu var, güvercini var, kartalı var, albatrosu var; kekliği, üveyiki, atmacası, tahtalısı var! yanlış.

ikinci soru:

- insan dostudur, "hav hav" yapar; bu nedir?

temel sırıtır yine:

- yahu bunun cevabı çok kolay. köpek! der.

jüri kendinden emin:

- bu da yanlış! olur mu hiç; bunun tazısı var, dobermanı var, beagle'ı var; labrador'u, seteri var.

temel sinirden küplere biner. "bunlar beni kanada'ya göndermeyecek" diye iç geçirir ve gayet rahat tavırla; "ben size bir soru sorayım" der. jüri şaşkın; ancak şaşkınlığını üzerinden çabuk atar ve küçümseyen ahvalle "sor bakalım temel efendi!" diye kasım kasım kasılırlar.

temel sorusunu sorar:

- kadınlarda bulunur, iki bacak arasındadır; bu nedir?

jüri birbirine bakıp güler ve:

- elbette amdır temel. böyle kolay sorular sorma bize lütfen, der.

temel'in sinirleri boşalır artık:

- olur mu be ya; ananın amı var, ebenin amı var, bacının amı var!
  4. eski dönem mizah dergilerinde "ananına mı?" şeklinde soru cümlesi olarak yazılan ve baş ağrıtmayan küfürdü. şimdi "mnskym" daha bir revaçta değişen ve kilo alan dünyayla birlikte. slm nbr pls ltf tşk.