1. öğretmenliği seçtiğinizde 24 ek puan alınan bu yüzden dersanelerin öğrencileri ilk 1000 girmiş gibi gösteren türkiye 1. olsanız bile aöl çıkışlı olamazdığıınızdan dolayı boğaziçi matematik öğretmenliğine giremediğiniz meslek liselerinin hakkını yenildiğini düşenen öğrencilerin bunu gördüğünde milleti sinirlendiren öğrencilerinin hiç bişey olamazsam boğaziçi öğretmenliğe giderim dediği eğitim kurumudur
  2. öğretmen olma yolunda ilerleyen gençlere bu mesleği aşılayan orta öğretim kurumlarıdır. öss'de aldıkları ek puanlar genelde diğer orta öğretim öğrencilerinin nefret dolu sözlerine,bakışlarına sebebiyet verir. fakat unutulmamalıdır ki anadolu öğretmen liselerine girebilmek için ilköğretimden sonra sınava girilmektedir.. bu sınavı kazanamayıp öğretmen liselerine giremeyen kişilerin yıllar sonra öss'ye girdiklerinde öğretmen liselerinin başarısını görüpte onların ekpuanlarına laf atmaya hakları olduğunu düşünmüyorum. *
    sonuç itibariyle öğretmen aday adayı olan anadolu öğretmen lisesi öğrencileri pedagojik eğitim adına bir çok ders görürler ve o aldıkları ek puanlarda haklarıdır.
  3. her yıl mart ayının 16'sında kuruluş yıl dönümleri kutlanan liselerdir. mezunlarına eğitim fakültelerinin bütün bölümlerine ek puanla girme imkanı sağlar, bilgisayar öğretmenliği ve derslerinin çoğu eğitim bilimleri üzerine olan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü haricinde.
  4. öğretmen liselerinin zıçmaya başladıktan sonra anadoluya çevrilmiş halidir , gerçi direkman kendi başına açılanları da vardır , okulda eğitim derslerinin hertürlü zımbırtısı görülür , üniversite sınavında alınan ek puan nedeniyle diğer adaylar bu okul öğrencilerini pek sevmez , fen liselerinden sonra , ,anadolul iselerinden önce tercih edilen eğitim kurumudur .
  5. ortaokulda türkçe matematik ve fen bilgisi notlarının 4 olması şartıyla ve daha niye girmediğimizi bilmediğimiz sınavla kazanılan, ardından birkaç tane pedagojik eğitim dersi verilip bu dersi alan öğrencilerin de kendilerinden başkasına böyle bir zulüm yapılmadığını zanneden öğrencileri olan (bize de sanat tarihi , bilim tarihi gibi ezber gerektiren dersler verildi) , bazı şubelerinde -ing takısının ne işe yaradığını bilmeyen öğrencilerin ingilizce notlarının 5 olarak verildiği, çoğusunda müdürün araya girerek öğretmenlerden notları yüksek tutmasını istediği ve sonunda buradan mezun olanların diploma notları yüksek olduğu gibi birde havadan gelen 24 puanla ( daha düşük bir puan makul olabilir. en yüksek 10 gibi) öss de bilmem kaç bin kişiyi geride bırakarak öğretmenlik bölümlerine yerleşmesine vesile olan okullardır.
    bu liselerin eğitim durumlarını test etmek veya öğrencilerine verdikleri puanların haklı mı haksız mı olduklarını sınamak için öğretmenlik bölümlerine bakılabilir. buralarda düz lise veya anadolu lisesi gibi beleşten puan almadan gelen öğrencilerle öğretmen liselileri karşılaştırdığınızda durum ortaya çıkacaktır. beleşten puan almadan gelen öğrencilerin diğerlerinden daha bilgili ve öğretmenliğe daha hevesli oldukları görülecektir. çünkü onlar alınlarının teriyle kazanmışlardır her ne kadar o mesleği aşıladığı iddia edilen bir okulda okumasalar da.
  6. potansiyel öğretmen yetiştiricisi olan okuldur. ancak son yıllarda tıpkı imam hatipler gibi asıl giriş amaçlarını unutup herşeyden faydalanmayı planlayan öğrencileri sayesinde öğretmenliği seçtiklerinde aldıkları ek puanın yanında diğer meslekleri seçersemde eşit olayım anlayışıyla dolaşmaktadırlar. madem öğretmen olmayacaktın ne girdin bu okula, hah öğretmen olmak istemiyorsanda otur kabullen verilen puanı denmesi gereken okuldur. nasılki aöl ye gelen ek puan sayesinde özellikle odtü, boğaziçi gibi ingilizce öğretmenlikleri kapatılıyorsa, bırakında diğer mesleklerde diğer liselerce seçilebilsin.
  7. üniversite seçiminde ek puanıyla öğretmenliği özendiren okul türü.pedagojik formasyon dersleri vardır bu liselerde,eğitim teknolojisi,ölçme değerlendirme,eğitim bilimine giriş gibi...bu dersin hocaları bu ders öğretmenlik seçtiğinizde üniversitede çok işinize yarayacak derdi.pavlov'un salyalı köpeğini ilk bu derslerde,bu okulda görmüştük...