• görseller

• alto saksafon
  1. güzel sesli ve öğrenmesi o kadar da zorlamayan saksafon çeşididir. müzik geçmişinize de bağlı olarak aldığınız ilk gün careless whisper'ın o bilindik saksafon bölümünü çalmanız olası. aldığınız yerdeki elemanlar "bak şimdi sen bu aleti eve götür biraz dene, zaten ses çıkartamazsın, ondan sonra ders almaya gel. bak bu da kartım, hadi hayırlı olsun." tarzı şeyler söyleyecektir mutlaka; fakat kulak asmayın. dediğim gibi, daha önce birçok müzik aletini elden geçiren bir insan olarak yaptığım çıkarımlarla çalmaktayım aleti. ne bir video izledim, ne de bir ders aldım; bu yüzden akdeniz akşamları gitaristinin saksafon versiyonu gibi hissetsem de kendimi mutluyum.

olay şu:

-aletin arkasında sol elinizin baş parmağını koymanız için yapılmış bir yer var. arkada bulunan tuşun üzerine, ya da aletin sağına soluna koymayın diye.

-sol elin işaret, orta ve yüzük parmakları yuvarlak ve muhtemelen beyaz kaplı olan tuşları kapatacak şekilde yerleştirilmeli. ilk tuşun hemen altında ufak bir adet daha tuş var fakat o ilk tuşa bemol vermeye yaradığından, onu da yeri geldiğinde işaret parmağını azıcık aşağı hareket ettirerek kapatmalısınız. dikkat edilmesi gereken nokta; küçük parmak şimdilik açıkta kalmalı. zaten parmağı rahat bıraktığınızda dört adet tuştan meydana gelen komplike bir oluşuma denk gelecek. işte orası kalın notalara bemol, diyez ve tam nota eklemeye yarayan 3 adet tuş ve bir adet de beyaz kaplı 3. parmak için diyez tuşundan oluşuyor.

-gelelim sağ ele. arkada baş parmağınızı sokup aleti dengede tutabilmeniz için bir mekan var. baş parmağı oraya koyduktan sonra; diğer parmaklar tuşlara otomatik olarak oturacak zaten. küçük parmak bu sefer iki adet tuştan meydana gelen bir oluşuma denk gelmeli. bunlardan ilki, en son beyaz kaplı tuş için bir adet diyez, diğeri ise aynı tuşun bir nota üstü.

-parmakları yerleştirdiğimize göre aletin mantığına gelelim. ilkokulda hepimiz blok fülüt çalmış insanlarız. mantık onla aynı. bütün tuşları kaparsanız en kalın sesi elde edersiniz, hepsini açarsanız en inceyi. tabi ki bu beyaz kakmalı tuşlar için geçerli; diğerlerinin görevlerini anlattım.

-parmaklara denk gelen notalar: bag fed. bu şekilde kısaltarak öğrenebiliriz. yani sol elin ilk parmağı b, ikinci a, 3. g iken; sağ elin ilk parmağı f, ikinci e ve 3. d notasına denk geliyor. küçük parmaklara denk gelen tuşlarla ve b'nin hemen yanındaki ufak tuşla arızalı sesler elde ediliyor. tabi mesela f'nin diyezli sesini elde etmek için tüm sol el ve sağ elin 2. parmağı kombinasyonu gibi olaylar da var. aletin üzerinde gezinerek bunları keşvetmek mümkün.

-saksafon üzerinde farzı misal e notasına kadar olan parmakları kapatmış olalım. dudak hareketleri ve sol el baş parmağının yanına denk gelen tuş ile buradan bir adet ince e elde edebiliyoruz. bu şekilde alet kısıtlı bir oktava kısılıp kalmıyor.

-aletin ağız kısmında bir adet tahtamsı bir olay olacak. düdük, çubuk, kamış gibi isimleri olan bu alet ses çıkartmana yarayan şey. ufak kırıklar ya da yıpranmalar meydana geldiğinde değiştirilirse daha iyi ses elde edilir. şahsen ben 2,5luk kamış kullanmaktayım fiyatı da 3 euroydu en son.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. bu bilgileri kendim aletle geçirdiğim zaman sonucu keşvetmiş bulunduğumdan yanlışlıklar ve eksiklikler olabilir; fakat oluyor mu oluyor abicim. biraz kulağınız sağlamsa duyduklarınızı çalması çok kolay bir alet.

ayrıca bilmeyenler için: b: si, a: la, g: sol, f: fa e: mi, d: re.