1. her köşe başında mantar gibi biten cafelerin zaten adamakıllı isimleri çoktan terketmiş olduğunu göz önüne alacak olursak, oturup böylesi bir sınıflamanın gerekliliğini / gereksizliğini tartışmamız gerekir ama madem merak edip ukte veren arkadaşlarımız var, yardımcı olmaya çalışalım biz de.

öncelikle cafenizin temel işlevini belirlemeniz ve ondan sonra isim seçmeniz gerekmekte. yani (örneğin) akşam yemeği için cafenize gelen insanların kapıda "tüttürgân" yazısını görmesi "ulan dumanaltı mekanda yemek mi yenir?" diye düşünmesine sebep olabilir.

madem yiyecek içecekten başladık, oradan devam edelim:

\ hafif yiyecekler + tavuk şinitzel vesaire + cola fanta küsürat -> "otlangaç" (bunu gördüm evet)

\ yukarıdaki seçenekler + bira -> (sonuna 'cafe' takısı alır) "bagetto cafe"

\ mangal et + bira + rakı -> (meyhane modu) "fevkalbeşer restoran"

\ gençlerin takıldığı neidüğü belirsiz yiyeceklerin satıldığı mekanlar (alkolsüz) -> (saçma ve kısa bir isim tercih edilir) "z3"

\ bar -> (sonu 'bar'la biten her tür sözcük) "barbar", "zıbar", "gabar", "ambar" and so on

\ her tür yiyeceğe ek olarak şarap opsiyonu -> (akılda kalıcı, 'bizim mekanımız' denebilecek isimler) "jameko", "wine-ah", "sehpaa", "kulübe"

yiyecek içeceğe bu kadar yeter diyor ve oyun falan oynadığımız (vakit öldürüp sınavlardan kaldığımız) mekanlara geçiyorum:

\ oynanan oyuna göre isim verilebilir-> "tabu cafe" (cafe ekinden dolayı bira opsiyonunu gördünüz sanırım. ayrıca bu gerçek bir cafedir ankara'da.)

\ 'madem oyun oynatıyoruz, neden gerizekalı bir ismimiz olmasın?' şeklinde düşünüyorsanız -> "cafemsi", "söbe cafe", "ezendefenevelek"

aslında daha devam edecektim ama sıkıldım. ama şu kısa zaman içinde bildiğim onca cafeden çok daha güzel isimler salladığıma inanıyor, "ulan azıcık uğraşsam bu işten köşeyi dönerim?" diye düşünmüyor değilim.

içinizden "hassiktir" dediğinizi duyar gibiyim.
    asıl ben teşekkür ederim.