1. şimdilerde halen devam ediyor mudur bilemeyeceğim emme 80'li ve daha önceki yıllarda doğmuş olan çocukların en büyük zevki idi. çünkü altın günlerinde çeşit çeşit tatlılar, tuzlular, börekler, kısırlar yapılır ve misafirler gelmeden bir gram bile verilmezdi.

  hırs yapan çocuk okuluna gider, inatla dersi dinlemez ve evdeki yemekleri düşünür. akşamüstü eve geldiğinde misafirler gitmişse yumulur tatlılara, kısırlara. akşam yemeği onlardır çünkü. hatta gereğinden fazla yapılan yemekler ertesi güne kahvaltı olarak bile kalır.
 2. eve girilir buram buram vazelin kokuyordur. hemen mutfağa koşulur pastalar tatlılar oradadır. anneden bir çay istenir, anne de dedikodunun salgılattığı serotonin sayesinde oldukça mutludur hiç bir isteğinizi geri çevirmez. pastalar yenir, miğde doldurulur.
 3. sıklıkla çocuklukta yapılan eylemdir. anneye günlerce söylenir.
  -anneciğim, patates kızartması ve köfte yapar mısın?
  -anne kek,poğaça yapar mısın?
  -anne ıspanaklı börek yapar mısın?
  anne pek sallamaz o aralar sizi. özellikle de hiç cevap bile vermez.altın günü olacağı için onu düşünmektedir. o gün gelip çattığında,
  -hadi yavrum sen git,yolda arkadaşlarınla oyna.ben çağırınca gelirsin.
  -tamam anneciğim.teyzelermi gelecek yine?
  -evet yavrum
  -anneciğim yaptığın yemeklerden ve keklerden bana da ayırır mısın?
  -tamam oğlum gelince yersin kalanlardan.git hadi.evde gürültü yapma.
  -peki...
  gün biter.akşam olur,eve gelirsin. mutfak adete açık büfe gibidir.eline kocaman bir tabak alırsın, içine katmak istediğin ne varsa katarsın. bir köpek eniği gibi, tenha bir köşeye çekilip yemeğini orada tüketirsin.içten içe sevinir, teşekkür edersin o teyzelere.
 4. müthiş bir zevktir.bazen kahvaltıya bile uzayabilir bu olay.altın gününden sonra evdeki buram buram demli çay kokusu altında yemekler bi güzel yenir.
 5. gün sizin evin dışında dahi olsa, gidilen ev yeterince yakın bir aile ise; hala teyze, yada kendinizi sevdirdiğiniz bir ev ise size özel yollanan yemeklerde işin tuzu biberi olur..
 6. tatsız tecrübedir.

  o kadar kadının bir araya toplanmasının sonucu olarak yenilen yemeğin bir yerinden muhakkak 7 santimetre uzunluğunda bir kıl çıkar. katılımcıların baş örtülü olması sonucu değiştirmez sadece kadınların olduğu bir toplumda iç çamaşırları ile bile oturabilirler.