1. pardon, saatiniz kaçtı acaba?

  -(benle tanışmak istiyor)
  -(zaman onun için önemli olmalı)
  -(salak)
 2. bir kişinin bir kompozisyondaki ilgi alanı dahilinde olan cisim ya da olguları farkında olmadan daha dikkatli incelemesi ya da gözüne çarpması olayı.
 3. örnekle açıklayalım. cüzdanınızı çaldırdığınızı farkettiniz. hırsızın mavi bir tişört giydiğini gördünüz. koşarak hırsızı aramaya başladınız. işte o an algıda seçicisiniz. etrafınıza dikkatle baktığınız halde mavi giymeyen kimseye dikkat etmiyorsunuz, en iyi arkadaşınız yanınızdan geçse bile, mavi giymiyorsa tanımama olasılığınız yüksek
 4. bir arkadaşımla * olan diyalogdan sonra insan doğasındaki önemini daha bir iyi anladığım psikolojik olay.
  kantinde yürür iken, duvardaki panoda "absolute party" gibi bir afiş vardı. panodaki bütün o karmaşanın, renkli yazıların vs. arasında, alkol ile ilgili olan kelimeyi seçip, bulur çıkartan; absolute kelimesine zoomlayan bu kişi, "ah ulan olsa da içsek..." demiştir; "roger that" dedirtmiştir.
  algıda seçicilik, insanın kendine yakışanı görmesidir.
 5. dünya gün be gün kalabalıklaştıkça algıda seçici olmak da aşağılık bir şey gibi görünebiliyor.seçici olmıyayım da bir göreyim neler varmış,diyenler de marjinal fayda olarak uyuşturucu kullanıyor.böylece algıyı yok ederek seçicilikten de kurtuluyor,kaş yaparken göz yiyoruz
 6. hep bir ders ismi gibi gelmiştir bana algıda seçicilik.

  algıda seçicilik aşık adamın vazgeçilmezlerindendir. soğan zarına mikroskopla bakarsın. hücreler, mitokondrisi, kofulu, golgisi bir olmuş onun ismini yazıyor. not alıcaksın gördüklerini, 2 ay önce kırtasiyenin birinden kalem almıştın. üstünü okuyorsun. onun ismi! bunları işaret kabul ediyorsun, safsın ya. mistik paylar çıkarıyosun bu durumdan. tanrı böyle istiyo tribine giriyosun. tanrının işi gücü yok senle uğraşacak, bunu aklına getirmiyosun. tanrı vermiş sana acayip bi his, aynısından bi de bi kıza vermiş. o kızı artık sen bulucaksın.

  sonra sahile çıkıyosun. onun isminde bir tane tekne. ne güzel diyosun şu balıkçı abileri kendime yakın hissettim. gidiyosun bi çaylarını içiyorsun. onlar ağlara düğüm atıyorlar. algıda seçicilik insan beyninin daha önce dikkatini başka birşeye verdiği için dikkatini çekmediği bişeyin ona çok kafa yorunca dikkat çeker hale gelmesidir. acayip bir olaydır. insana acayip bi mutluluk verir filan. gereksiz gaza da getirir.