1. kendi toplumum içinde en nefret ettiğim insanlardır.bunların bir üst modelide aleviyim ateistim diyen dingillerdir.lakin unutulmamalıdır ki alevilik bugünün inanışı değil yüzyılların yoludur dolayısıyla kendi yolunu kendisi çizebilmiştir. dans denilen semah dünyanın en güzel ve anlamlı seromonilerinden biridir gülbanklar allaha ve onun yoluna sevgi ve bağlılık anlatır.saygı istiyorsan saygı göstermelisin.diğer bir konu ise madem islamın tek inanç merkezi camidir,ve allaha inancın yolu tekdir neden bu kadar tarikat vardır.neden bu tarikatların hepsinin kendi dergahları kendi zikirleri vardır.düşünceler farklı olabilir ama doğru tektir. sen işine geleni görüp vay bunlar dans ediyor derken kendilerini paralayanlara acayip acayip şeyler söyleyenlerede sesini çıkaracaksın arkadaşım.
  2. aleviliğin ne olduğundan bihaber, din hakkında söyleyebileceği hiçbirşey olmayan, alevi öğretilerinden mahrum bırakılmış alevi geçinen kişidir. aslında bildiğin ateisttir. zira bir alevi kayıtsız şartsız allah'a inanır.
  3. konuya, aleviliği islam'ın bi' kolu sanan andavallardan daha fazla hakim olan insandır.

ama asıl konu bu değil, niye illa neye inandığını belirlemeye çalışırsın bi' insanın? kapısına işaret koyarken yanlışlık olmasın diye mi? yakılacak hedefi daha iyi belirlemek mi?

sonra da inancınıza küfredince biz suçlu oluyoruz...
  4. problem isimde olduğu için kafası karışmış insandır. alevi isminin hz. ali'den geldiğini bilmeyen yok. şimdi hz. ali'nim hayatında hz. muhammed'den ( sav) farklı şeyler söylediğini ve de savunduğunu söyleyen var mı ? sanırım aleviler arasında dahi yok. yani aleviler bile hz. ali'nin tanrının insanda tecelli ettiğini söylediğini iddia etmiyorlar.

şimdi kendilerine alevi deyip hz. ali'yi seviyoruz deyip ateist olursan elbette insanların kafasını karıştırırsın. bu müslümanım deyip allah'a inanmamak gibi birşey.
  5. ''geleneksel alevi linç kampanyası, itü sözlük semalarında vahabi hayranları tarafından yeniden başlatılmıştır, en yakın benzinciye ilk olarak ulaşan en bi sevapkar müslüman olacaktır, aleviler mum söndü yapıyor diyene de cennetten tripleks villa konti garantidir''

de diyebilecek insandır!
  6. (bkz: alevilik/!eksiksizuyum)

yanlış yolda olduğunu düşünenlerin açıp şu yazıyı okuması gerektiğini düşündüğüm insandır.

sonra da "vay efendim bize yanlış öğretmişler demek"... lan gerizekalı, her öğretilene inanıyor musun sen?!

beynine sıçtıklarım...
  7. bir ateist olaraktan" alevilerin aslı müslümandır!, onlarda kurana inanır!" tipi söylemleri yıllardır duymak yetmezmiş gibi, bu başlığın altındada aynı yorumları görünce sinirlerim tepeme çıktı.
    ya abi bu müslümanların herkesi müslüman yapma yada türklerin her milleti türk yapma çabası nedir anlayamadım.hayır o aleviler müslüman olsa nolur zaten 1 milyar müslüman var dünyada birleşip dünyayı mi fethedeceksiniz,eline ne geçecek ey cemaat i müslimin!!
  8. yok değil. var. olup olmamaları da beni çok ilgilendirmiyor. yani varlıklarıyla bir sorunum yok. ikisi birden olmak isterlerse de bana soracak değiller. kişiler değil konuşulanlarda sıkıntı var gibi. o yüzden var diyorum. gölge göründüğüne göre ışık da var.

aleviliğin ne olup olmadığına girecek değilim. bir soruya birden fazla doğru cevabın verilebileceği bir sözlü kültürde gayya kuyusuna atlamak olur doğruyu tartışmak. yargılamak da haddim değil. bildiğimizden değil inandığımızı ve düşündüğümüzü yaşıyoruz.

sadede geleyim madem. oranı nedir bir şey söyleyemem ama hatırı sayılır miktarda ateistin söz konusu alevilik olduğunda suya sabuna dokunmamanın yanında güzellemeler koçaklamalar yaptığını gözlemliyorum.

hz. muhammed için ensest iddiasını ağızlarına alanlar damadı ve amcasının oğlu olan hz. ali için bir şey demezler. hz. muhammed için türlü hakareti edenler çocukluğundan beri peygamberin takipçisi yeri gelince fedaisi en sonunda halifesi olan hz. ali için ağızlarını açmazlar. açmalarını istediğimden değil. tutarsızlık gördüğümden.

alisiz alevilik de yok değil. var. ona binaen susuyorlar sanırım. övseler övemezler. yerseler yeremezler. tümden allah'ı reddeden bir alevilik de pek taraftar bulan bir inanış değil. her ruhun bütünün bir parçası olduğu bir inancı da reddetmesi gerekir ateistin. o da yok.

namazla ramazan'la dalga geçen ateist görebilirsiniz. gayet yaygın. düşünce yaymanın fikir aktarmanın kalp kırmaktan geçtiğini düşünebiliyorlar. "sizin kafanız nasıl olsa basmıyor" lakayıtlığıyla imkan buluyor. osuruklu göt gibi boşa gürültü çıkarmak haklı görünüyor bu şekilde. fakat şimdiye kadar cemle semahla muharrem'le dalga geçen bir ateist görmedim ben. cevabı da hazırdır kesin. aleviler egemen güç değil. baskı unsuru değil. onu diyorum ben de. tersi olsa "islam ne güzel şey hoşgörü falan ama bu aleviler saçma sapan saz çalıp türkü söylüyorlar" diyecekmiş gibi bir izlenim oluşuyor. rüzgarın estiği yöne göre değişiyor sanki bu tutum.

din siyasetten ayrılır mı. yavuz ve şah ismail ilişkisi de aynı ateistin gözünden yavuz'un katliamcı bir şerefsiz olduğu yönündedir. şah ismail sütten çıkma ak kaşık. açıp okuyabilirsiniz yavuz sultan selim başlığını. hangi ateist arkadaş ne hakaret düzmüş.

velhasıl böyle arkadaşlar var. benim savım ateist olmuş bu insanların alevi kültüründen geldikleri. henüz ateizmi her yönüyle benimseyecek kadar donanımlı olamadıkları için kültürel geçmişlerinin fikri ve manevi mirasından kurtulamıyorlar. ayıp bir şey değil. her şey insanlar için. ama bunları söyleyince iki lafın bir araya getirilmesi yerine sen ne anlarsın dürrük ayarında haykırışlar duymak hoş değil.

daha dün sevan nişanyan bir ileti paylaştı facebook'ta. ermeni bir kız milliyetinden şikayet ediyordu. türk sevgilisiyle rahat görüşemediği için. yılların gavur hocası milliyetçilik düşmanı sevan bile bin yıldır zorbalık hakkı elinden alındığı için sadece çalışkanlığıyla ayakta kalmaya çalışan kültürünü savundu. "çok da şeetme sahip çık" dedi. mazlumluk ve aidiyet ne kadar donanımlı olursan ol bacağından yakalıyor işte adamı. yoksa şuraya çiziktirenlerin arasında var mı sevan ayarında biri. kaç tane.

benim de alevi arkadaşlarım var demeden bitirirsem olmaz. eski ev arkadaşım. ömründe cem evinden içeri girmemiş. sorsan ateist. ama ağzını açsan başlar "alevilik dürüst mert korkusuz demektir. aynı zamanda kafkasya'da açan bir çiçek" diye. uzaylılara inanıyor bu arkadaşım. olabilir demiyor. var diyor. gece geç vakitte cinler hakkında sallayınca da götü uçukluyor uyku tutmuyor. böyle bir şeyden bahsediyorum ben. bu kadar tatava yapacağıma keşke bu örneği verseymişim. nasıl olsa okumayacaksınız.
  9. bukalemun gibi renklidir kendisi.ayrıca:

1.ser vermez sır tutmaz insandır.
    2.kafanı karıştırandır.
    3.tabularınla oynayabilendir.
    4.ajan olabilir,dikkat edilmesi gerekir.
    5.görmeyenlerin iki üç metre sandığıdır.
    6.aklının almadığıdır.

bukalemun notu: uzaktan bak, kör olursun.dokunma taş olursun.