• görseller

• aldatan kocaya tahammül ibadettir
  1. ilk olarak f.gülen tarafından ortaya atılan yaşam mottosu. sonradan, kendisine yakın pek çok ilahiyatçı tarafından da dillendirilerek, benimsenmiş ve meşru görülmüştür işbu fiil.

sakarya üniv. ilahiyat fakültesi öğretim üyesi prof. faruk beşer'de aşağıdaki cevapla taçlandırmış olayı.

soru: aldatılan kadın ne yapmalı?

el-cevap: şimdi siz iki kötü durumla karşı karşıyasınız, bunlardan birisini seçmek zorundasınız: ya boşanır ve bunun zorluklarını göze alır, bunlara katlanırsınız ki, bu çok zordur ve hangi kötülüklere sebep olacağını bilemezsiniz. ya da bu ızdırabı içinizde sürekli taşır ve beraberliğe katlanırsınız. şahsen ben size bunu tavsiye ederim. çünkü böylece kocanızı da kurtarmış olursunuz. tahammül için ve onun düzelmesi için allah’a sürekli dua edersiniz. bu da sizin ibadetiniz olmuş olur. ama her iki durumda da bu acıların mükafatını allah’tan alırsınız.

haberin daha eski ve daha seksi detayları için tıklanabilir:
    http://www.haberfirtinasi.com/...
  2. sırf, kocan başka bir kadınla sevişip seni aldattığı için sevap kazanacağını öngören tavsiye.

aslında iyimiş valla. kılını kıpırdatmadan cennete gitmek isteyenler için bulunmaz fırsat. acele edin, tükenmeden alın. hatta kocanızdan, ısrarla isteyin.
  3. aldatan kadına tahammül peki ibadetten midir?

bu nasıl bir bakış açısıdır, varlığına şahadet edilen tanrı, yerin göğün tek yaratıcısı tanrı kadına sabretmeyi, erkeğe ise hükmetmeyi mi bahşetmiştir? bu bakış açısından yola çıkarak bir yorumda da ben bulunayım:

bence aldatan kadına tahammül daha büyük ibadettir, hem toplum nezdinde de sabır imtihanına tabi tutulursunuz, çift katlı ibadet olur, hani kadına biçilmiş roller, kadının üçüncü dünya ülkelerine özgü konumunu da perçinleyerek "boynuzlu" yaftasını da yersiniz, işte buna da tahammül ederseniz tam cennetliksiniz.

sanki bir yerlerde adaleti unuttuk değil mi?
  4. bu zihniyet, bu durumu çok-eşliliğin alternatifi olarak görmektedir. "madem çok eşliliği sosyal yaşama yasalarla destekli biçimde sokamıyoruz, e o zaman böyle kıvıralım durumu" gibi.
  5. aldatan kocaya katlanmayı kadınlar için sevap işlemeye yol olarak gösterirken, özellikle f. gülen cemaatinden erkeklere de "aldatmaya çekinmeyin ey ahali!! karınız sevap uğruna göz yumacak; ben gerekli fetvayı verdim" demeye getiriyor.