merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

aldatan kocayı affetmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. şarkısı bile var affetmem asla seni diye.sadakatsizlik ne şekilde olursa olsun 2. şansı haketmez.hele aldatan koca arkasında minicik bir yavru bırakıyorsa,onun uçkuru kesilmeli.abartı tabi ama o koca hiç birşeyi haketmiyordur artık.yazıklar olsundur onca seneye,onca sevgiye.ve de kadın biraz gururlu olmalı.affederse kendisine olan saygısına ne olacak.o saygıyı kaybettikten sonra,ölsün zaten,yaşamanın anlamı değil mi o saygı.
  2. yapabileceğimi sanmadığım bir duygudur. affetmek büyüklüktür denir ama ben buna pek inanamıyorum açıkcası.

eğer sevdiğim beni bir kere aldatırsa hep tekrar yapabilir kuşkusu olacaktır içimde. tabii bir de şu bakış açısı var :

(bkz: @2367509)
  3. maalesef bir türkiye gerçeğidir. "erkeği" dışında tutunacak dalı olmayan yurdum kadınının mecburiyeti, sineye çekme hareketlerinin başı çekenidir. bu sebeple faillerini eleştirmek de o kadar olmamalıdır.

ekonomik özgürlüğü olmayan, her bir şeyiyle erkeğe muhtaç bırakılan kadın, bu ülkede babasının evinden beyaz gelinlikle çıkar, baba evine de ancak ve ancak beyaz kefenle döner. kadın aldatıldığı anda boşanmayı elbette ki aklından geçirir ama bilir ki gideceği herhangi bir yeri yoktur; baba evinin kapısı artık ona duvardır ve bu yüzden kadın olanı biteni "erkeğin elinin kiri" olarak görmek durumundadır. zaten annesince de bu mantıkla yetiştirildiği için bunda çok fazla da zorlanmaz o kadın; susar oturur.

....
    -ne oldu? niye geldin şimdi?
    -beni aldatıyordu baba. gözlerimle gördüm hatta. boşanacağım ondan.
    -tek sebep bu mu?
    -evet baba.
    -de get evine de katil etme adamı! bunun için koca mı boşanır ulan?!
    -baba ama o beni aldatt...
    -kes! al veletlerini yarın dön evine! evlat katili etme beni!
    ...
    -anne ben şimdi ne yapacağım? babam git diyor?
    -a kızım, tabi haklı baban. bunun için yuva mı yıkılır? bak çocukların da var. kim bakar onlara? hem ben elaleme ne derim hiç düşündün mü? kocası onu aldattı da boşanıyor desem kim inanır? yüzümüzü eğme a kızımm.. beni de babanla papaz etme. hadi evine.
    -ama anne o beni aldatt..
    -ne diyorum ben? hadi kızım hadi. ben bunun için yuva yıkacak olsam çoktaan bu evlilik bitmişti. kızım, evlilik sabır ister, sabır göst...
    ...
    -babamlar boşanmama karşı ama ben boşanacağım. bunu sineye çekemem.
    -çocuklarını ona mı bırakacaksın? ona kalsa göstermez sana. alsan bakamazsın, bir işin bile yok. bunları düşündün mü?
    -evet. bakarım ben onlara, çalışırım, temizliğe evlere giderim.
    -dul kalacaksın bir de. etraf ne diyecek bunları düşündün mü?
    -düşündüm ama ben namusumla yaşadıktan sonra etraftan bana ne..
    -bak canım, kardeşim gibisin, severim seni. benden sana arkadaş nasihati. bu ülkede dul kadın olmak zordur. bizim bi arkadaş vardı öyle, peşine düştüler, kötü yola çektiler. sonra bak çocukların var. nasıl okutacaksın onları? onu bir düşün.
    -ama o beni aldatt..
    -gel etme. böyle basit bir şey için yuvanı yıkma
    bizimki de yaptıydı bir kaç kez ama şimdi duruldu şükür. durulur da. dinle se beni...
    ...

tabi burda, saplantılarının esiri olan ve bu sebeple erkeği bırakıp gidemeyen patolojik sevgi öznesi kadınları bu değerlendirmenin dışında tutmak gerektiğini de söylemek isterim.
  4. sevgili ve koca kavramlarının farkını ortaya koyar.. evlenmemiş kişilere sorsan (ben dahil) "aa ben katiyen affetmem şekerim" deriz, oysa sanırım yaşanmadan bilinmeyen durumlardan.. özellikle ortada çocuk varsa

toplumda boşan gitsin havası olsa da, insanlar -genelden bahsediyorum- boşanmış çiftlere ya da anne babası ayrılmış çocuklara diğer (normal?) ailelerin çocuklarına/ kişilere baktığı gibi bakamamıyor. anne babası ayrılmış çocuğa sorunlu yaftası yapıştırmalar, boşanmış kadından ise ürkme/ tek başına çocuk büyütmenin zorluğu, baba figürünün eksikliği vs.. gibi kadını düşündüren çok şey var

ve günümüzde öyle bir hal aldıki bu aldatma olayı, büyükşehirlerde artık eline fırsat geçip de aldatmayan erkekler azınlık olmaya başladı. ve benim gözlemlediğim, kadınlar içleri yana yana, gururlarına dokunsa da aldatan kocalarını affediyorlar, affetmek zorunda kalıyorlar. ve maddi açıdan kocasına bağlı ya da gidecek yeri olmayan kadınlar içinse çaresizliktir aldatan kocayı affetmek.

ayrıca bir kere aldatırsa tekrar yapabilir kuşkusu genellikle yersizdir, zira yine yapacaktır aldatan koca...

aldatan kocayı affetmek içinin çok acımasıdır
  5. kocanın aldattığı için büyük pişmanlık duyup bu hatasını telafi etmeye çalışması ve bir daha yapmayacağına ikna olmanız durumunda bile ihtimali çok düşük olan lütuf. çünkü insan aldatıldığını öğrendiği an artık sevdiği eski sevdiği olmaktan çıkar. başka biri olur. onun yabancı bir tene dokunduğu, başka gözlere baktığı, sizinle yaşadığı şeyleri yabancı biriyle yaşadığını düşündükçe karnınıza ağrılar girer, mideniz bulanır, canınız yanar. artık birbirinize ait olmadığınızı daha da kötüsü hiç olamayacağınızı hissedersiniz. sebebi ne olursa olsun bu sizde ve ilişkinizde onarılmaz yaralar açar ve onunla olduğunuz sürece aranızda asılı kalır. o bakımdan onunlayken onu affetmeniz pek mümkün değildir. en iyisi affetseniz bile ayrılmanızdır. ama çocuklar da varsa ortada tam bir çaresizliktir. bir de üstüne ekonomik özgürlüğünüz yoksa çaresizliğiniz katlanmış olur.