• görseller

  • alafranga ve alaturka tuvalet arasındaki fark
 1. alaturkada hep "düşer miyim, ayağım kayar mı" korkusu yaşarsınız, alafranga güvenlidir, arkanız sağlamdır
 2. alaturka ve alafranga, rahat rahat sıçmak ya da fosur fosur gazete okumak arasında yapılan seçimdir.

  ayrıca alafranga insanı şekilden şekile sokar.alafrangaya alışamayan insanımız yalın ayak klozetin üstüne tüneyip alaturka özlemini gidermektedir.yüksek irtifa kaybından dolayıdır ki ıslanmak insanımızın değişmeyen kaderidir.
 3. alaturka tuvalette soğuk kış gecesi sıcak yaz akşamı farketmeksizin hunharca sıçarken alafranga tuvalette soğuk bir kış akşamı popoyu klozete dayayınca oluşacak "göt donması" hissini düşünerek sıçmaktan vazgeçilir.
 4. alaturka tuvalette (küçükken ben buna ayak basmalı tuvalet derdim)
  rahat rahat işlemini görürsün elin kolun her yere uzanır ayrıca fayansları saymak daha bir kolaydır taharet musluğunu kullanmak için götünü o yana bu yana oynatmazsın çünkü kontrol sendedir.. ayrıca frangadaki gibi ıkındığın anda aynadaki ifadeni görüp gülerekten yarıda bırakmazsın önünde hiç bir engel yoktur.. ayrıca malum deyiş burada geçerlidir frangada işlemez.. (bkz: türkün aklı ya kaçarken, ya sıçarken çalışır)

  oturmalı tuvalette ise bi türlü konforu sağlayamazsın.. bazı durumlarda sıçrayan sudan kaçabilmek için reflekslerin gelişir daha sonra bu sorunu yapmadan önce bir ton tuvalet kağıdını boca ederek aşarsın.. eğer benimki gibi koca bir popoya sahipseniz eğer daha da çekilmez olan tuvalet seansları da yine bu oturmalılarda gerçekleşir.. ama işemek kolaydır mesela, eğer onu elinizden kaçırmazsanız gayet kısa ve sorunsuz bir tuvalet macerasının daha sonuna gelirsiniz.. ya kaçırırsanız işte o zaman ister istemez sıçar konuma geçersiniz..
 5. biri deliği tutturma gibi çoğu türkün kotaramadığı bir eylem gerektirirken diğerinde her yol deliğe çıkar