• görseller

• alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  1. insanoğlu, paradan önce alışverişi icat etmiştir. avcı-toplayıcı topluluklardan, yerleşik hayatı benimsemiş toplumlara geçilmesi ile birlikte tarımsal ve hayvani(!) bir üretim sürecinin temellerinin atılması, insan soyunun devamı için kaçınılmaz bir durum olmuştur. ancak yerleşik hayata geçmiş insan için tüm insani ihtiyaçların, aile veya ev içi dinamikler ile karşılanması sorun oluşturmuştur. örnek vermek gerekirse; tarlası olan bir kişi her türlü topraksal gıdaya sahip olabiliyorken, yaşadığı ortamın koşullarına göre kah yakacak, kah giyecek ihtiyaçlarını kendi elinde olmayan başka kaynaklardan karşılama sorunsalı ile karşı karşıya kalmıştır. işte tam da bu noktada işin içine "al buğdayı ver odunu, ver kaftanı al tavuğu" gibisinden takaslar girmiş ve insan soyu hayatını bu şekilde idame ettirebilmiştir. ta ki medeniyetin beşiği olan anadolu'da kurulan lidya krallığının paktolon adlı kralı "aha bunun adı para, al para ver redingot" diyene kadar. bu olay alışveriş tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve yepyeni bir sayfanın açılmasını sağlamıştır. para, günümüz ekonomisinin hala belkemiği olsa da; alışveriş ritüeli, kredi kartı, ticketlar, alışveriş çekleri..vs gibi para yerine geçen zamirsellerle desteklenmekte, insanlara yüce bir makamdan "tüketin laaan" şeklinde seslenilmekte ve insanlar da sürüler halinde av yerine alışverişe gitmektedirler.(hunter-gatherer'dan earner-spender'a)

gelelim asıl konumuz olan alışverişe... alışveriş birçok konu başlığı altında, çeşitli kollara ayrılabilir. burada gerekli ve gereksiz alışveriş incelenecektir. gerekli alışveriş, insanın hayatını belirli bir standartta sürdürebilmesi için satın alması gereken dayanıklı/dayanıksız tüketim mallarını içerir. yemek pişirmek için biraz sebze, yanında bu kadar et, şu kadar yağ ne kadar gerekliyse; ruh sağlığı ve entellektüel gelişim için kitap ve müzik satın almak da en az o kadar gereklidir bir insan evladı için. ancak her konuda olduğu gibi, hatta her konuda olduğundan daha da fazla aşırıya kaçmak, alışverişe çıkmış bir insan evladı için sözkonusudur. yukarıda bahsedilen gerekli tüketim malzemelerinin cezbediciliği, kişinin zaafları ve hatta açgözlülüğü, bir anda bu gerekli malzemeleri gereksiz hale getirebilir. olması gerektiğinden ucuza satılan domatesten 10 kilogram satın almak veya sırf ambalajı hoşa gittiği için asla tüketilmeyeceği bilinen bir ürüne para saymak, hayata hangi pencereden bakılırsa bakılsın gereksizdir. peki bu durum önlenebilir mi, eğer öyleyse nasıl?

insanın doğası gereği yada hariboların çekiciliğinden veya çikolata deyince durmadan ağzımızın sulanmasından yada acılı whopper'ın leziz bir yiyecek olmasından hatta belki de browni gold yemek 3 saniyemizi aldığından hepimizin bir gece bir supermarkette kilitli kalmak gibi bir arzusu bulunduğundan eminim. aslında "insan doğasını boşver, adamlar sahane yapıyorlar nasıl yemeden duracağız kardeşim?!" dediğinizi duyar gibiyim. evet haklısınız bu durum engellenemez, o yüzden az yemeye bakın, birden yemeği kesip bir sigara yakın, kendi kendinize bir yöntem bulun işte. bulacağınız bu yöntem hem cüzdanınızı hem de midenizi rahatlatmaya yarayacaktır ancak başka bir mesele var direkman insanın beynini kemiren, ayaklarına kara sular indiren, dırdırlar ile er kişiyi eriten... alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta...
    sevgili erkekler, siz siz olun, yanınızda sevgiliniz, kız arkadaşlarını, kız kardeşiniz ve hatta anneniz varken, alışveriş dünyasına adım atmayınız. nice babayiğitler bu yolda mefta, nice pehlivanlar yarı yolda heba oldular. benim diyen bahadırların nefesi gırtlağında düğümlendi, ümüğü sıkılmışa döndü. kimbilir kaç dadaş bu iş uğruna yerinden yurdundan oldu. "eğer sahip olmak istemiyorsan kapanmayacak yaralara, kızlarla alışveriş yerinde çık kırlara ovalara" demiş halk ozanı hederoğlu zamanında.

sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; alışveriş yaparken dikkat edileceklerin en başında ne son kullanma tarihine bakmak, ne aşırıdan kaçınmak ne de ucuz olan ürünleri almak gelir. alışveriş yapaken dikkat edileceklerin başında, yanımızdaki kişinin cinsiyeti gelir, başka ne gelecek ki?..
  2. ayağınızı yorganınıza göre uzatın..
    helikopter, uçak almaya kalkmayın.. motor alın araba alın ne bilim..
  3. birim fiyatları karşılaştırmak ve marketin markasıyla çıkan ürünlerin veya aynı holdinge/şirkete ait olduğunu tahmin edebildiğiniz ürünlerin üretim yerlerine bakmak. üretim yeri aynı olan ama markasız bir üründen daha ucuz olabiliyor. bu durumda aynı malı daha ucuza alabilirsiniz. bir de süt, yoğurt, peynir gibi şeylerde tam/yarım yağlılık olayına dikkat edin. ucuz alayım derken yarım yağlı ürün alıyor olabilirsiniz. meyve sularında da aynı şekilde meyve oranına dikkat edilmeli...
  4. eğer market alışverişi yapılıcaksa, kesinlikle çıkılmadan önce karnın tok olması gerekmektedir.yoksa kötü sonuçlara sebebiyet vermesi kaçınılmazdır.
  5. sizin için alışveriş yapacak bir keriz bulmaktır. dikkat edilmesi gereken budur, gönderin ananınızı babanızı ve bakın keyfinize. bunu da al şunu da al, alın lan işte. başka işiniz ne?