• videolar

1. isterseniz öldürün,isterseniz tutun çekin beni ama söylemeden edemeyeceğim;

eylemci gibi mis gibi kelime dururken kullanılan, 78 kuşağının artıklarını yiyen bir sürü sözümona solcunun kullandığı, her yerde karşıma çıkmasından artık bıkıp usandığım kelimedir...

ya bana tek bir insan evladı bu insanların düşündükleriyle yaşam biçimleri arasındaki tutarlılığı anlatsın kafamı kesicem...evet!! konuşma, dil kullanımı bir yaşam biçimidir...

activist kelimesinin birebir çakmasıdır efendim bu kelime. mana olarak da böyledir.eylemlere(acting...u know?) yani sendikal mücadelelere, çeşitli sosyal özgürlüklere dayalı hareketlere katılan ve bu insanlara her konuda yardımcı olan insanların sıfatıdır activist...eğer ki biz bunu okuduğumuz yabancı kaynaklarda gördüğümüz kelimeden birebir böyle beş para etmez bir çeviriyle alıyorsak, yani gördüğümüz kelimeye ana dilimizde bir karşılık bulamayacak derecede ana dilimizden yoksunsak zaten bizim işimiz bitmiş demektir...

"basit bir kelime kullanımı gibi görünüyor değil mi bu argümanım. oysa ben asla aktivizm diyalektiğine karşı durup popülist olmaya çalışmıyorum aksine entellektüel anksiyetemi belirtiyorum..."
  2. genellikle iktidara karşı, bir şeyler yapmalı düşüncesinde olan ve bunu uygulamaya koyan.
  3. türkiyede ki karşılığı "buldozer" olan kişidir. zira bir aktivist gösteri yapmak yerine buldozer görevini üstlenip yakıp yıkma olayına giriyorsa başka bir anlamı olmamalı.
  4. eylemci kelimesini piç ettiniz, terörist anlamı yüklediniz senelerce. sonra kendiniz bile kullanamaz oldunuz. yerine activist kelimesini ithal ettiniz.. çok cool oldu! hem george clooney ve angelina jolie’de aktivis. kulağada hoş geliyor; mavi marmara aktivisleri!
  5. partizanın sulandırılmışı gibi bir kullanım alanı mevcut olan kelime.

aktivist ne la? bunu genel olarak marjinal sollar kullanıyorlar. yada kullanmalılar.

nerde o lenin'in işaretiyle ayaklanan partizanlar, nerde bu sulu soft aktivistler. pehh.

ölmek istersen sen aktivistçe çav bella çav bellaaa.

bu ne şimdi amk.
  6. akıntıya karşı tek başına kalsa da direnebilen. mesela askerlikten yırtmak için vicdani ret maskesi takmayıp, zorunlu askerliğe sonuna kadar karşı olandır. bir başka örnek; herhangi bir sebeple yaptığı açlık grevini sesini duyurmak gayesiyle ve/veya gösteri amaçlı yapmaz. örnekleri artırmak yerine maksadının marjinallik olmayıp, bilinçli özgürlüğün ne demek olduğunun farkında olan bireydir şeklinde özetlersem anlaşılabileceği kanısındayım.
    hülasa fiiliyatı faaliyetidir.