1. kendinden amfili (hoparlörlü falan amfi değil, ses güçlendirici manasında), pilli (genelde 9 voltluk) bas gitar tipidir.
  2. bas gitarlarda aktiflik iki şekilde sağlanır.

birinci olarak bir veya iki tane 9 voltluk pillerle beslenen aktif manyetiklerden kullanarak.

bunlar pilden aldıkları güç ile sinyalleri güçlendirip yollarlar. fakat benim şahsi fikrim ağacın sesini iletmekle yükümlü olan manyetiklerin doğallığını yitirmesine yol açar.

ikinci olarak ise bir pre amfi(ön yükselteç) kullanımı.
    9 voltluk pillerle beslenen preamfilerin gitara dahil edilmesiyle oluşur. bunlar manyetiklerden aldıkları sesleri içerde mixlerler ve öyle yollarlar. bu tarz gitarlarda gitara direk kulaklık takıp ses bile alınabilir. çünkü bir amfiden geçmiştir.

gitarlar kombinasyon olarak 4 şekilde kullanılabilir.
    pasif manyetik ve devre : ezelden pasiftir. standart bir fender jazz bass örnek verilebilir.
    pasif manyetik ve aktif devre(yani preamfi) : genellikle gitarın üzerinde modeline göre bant sayısı değişiklik gösteren eq içerirler. american deluxe fender jazz basslar örnek gösterilebilir. genellikle aktif pasif switchi ile devre kapanıp açılabilir.
    aktif manyetik pasif devre : manyetikler aktiftir fakat gitarda bir preamfi yoktur. burada stabil bir aktiflik söz konusudur. yanınızda yedek pil kesinlikle taşımalısınız çünkü aktif devreyi iptal etmek çoğu modelde mümkün değildir.
    aktif manyetik aktif devre : allahına kadar aktif olan bu baslar çok sık rastlanmayan bir modeldir. 18 volt pille beslenirler. çok da gerekli olduğu söylenemez. hiç böyle bir gitarla karşılaşmadım ve tecrübe edemedim. belki de gereklidir. *

aktif bas gitarlar mı daha iyidir pasif bas gitarlar mı sorunsalı yıllardır her yerde mevcuttur. fakat bu elma ile armutu kıyaslamadan bir adım bile öteye geçemeyecek bir konudur. çünkü hepsinin yeri tadı ayrıdır. gittiğim programlara kafa amfi ve kabin taşıyabilecek imkanda olsam veya her çaldığım yerde böyle bir şey olsa tek seçeneğim ezelden pasif olan pasif manyetik ve devre olurdu. fakat böyle bir imkan olmadığı zaman preamfiler gerçekten kurtarıcı konumu alabiliyor. gitara monteli bir j retro veya audere audio preamfi herşeyi bambaşka bir boyuta çekebilir.

öncelikle nerde neler yapılıyor nasıl bir sound ihtiyacı doğuyor seçimler neler iyice düşünülüp aktif veya pasif gitar seçilmelidir.