• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • videolar+1

• +4 görseller

• akordeon
    • akordeon
    • akordeon
    • akordeon
    • akordeon
    • akordeon
  1. körüklerini açıp kapayarak klavyenin hava kanallarına hava üfleme prensibiyle çalışan sağ tarafta genelde 2-4 oktavlık klavye takımı solda ise ritim tuşları bulunan, ritim tuşlarını kullanamamakla birlikte sadece klavyesini çalmaktan bile büyük zevk aldığım müzik enstrümanı.
  2. çaldığında beni benden eden yol ortasında durup dans etme teşebbüsünde bulunduracak kadar yanık bi çığlığı olan mükemmel dizayna sahip enstrüman.
  3. akordeon çalan kişinin adeta bir dansa teşvik kişisi olduğunu düşündüren müzik aleti.
  4. tuşları kenarında, boyna asılarak veya diz üstüne konularak çalınan körüklü bir çalgıdır. kafkas müziğinde kullanılır.
  5. bir kemençe karadeniz insanını nasıl hareketlendiriyorsa. akordeon da aynı etkiyi balkan ve kafkas insanın üzerinde yapar. isterseniz doğduğunuzdan beri akordeon melodisini duymamış, bilmemiş olun; onu sesini ilk dinlediğiniz anda sanki bu tınıyı yıllardır biliyormuşcasına yüzünüzde bir tebessümle dinlemeye başlarsınız. toprak kokusu vardır melodisinde, memleket kokusu. kanınızda varsa eğer o topraklardan bir iz, akordeon da vardır demektir. siz zaten onun sesini doğduğunuz andan itibaren bilmektesinizdir.
  6. bir enstrüman düşünün; onu duyduğunuzda tüm hücreleriniz hareketlenir, yerinizde duramazsınız, 32 dişiniz yerinden fırlayarak anlamsızca sesin kaynağına doğru tüm parıltısıyla ışıldayıverir, mutluluk hormonu tavan yapar, tüyleriniz diken diken olur ve ayaklarınız yerden kesilir. işte bu etki yalnızca bir başlangıçtır...
    (bkz: aşk)
  7. kız kardeşimin çalmak için girişimlerde bulunduğu ancak fiyatı sebebiyle ailemin çok yaklaşamadığı müzik aletidir. ikinci el bir akordeona 900 euro demişler.
    eğlenceli bir alettir ama, dans ettirir adamı. param olsa ben alıcam çocuğa, öğrensin çalsın biz de dans edelim
  8. "sarılan ve nefes alan çalgı" diye de geçer. kucağa alınıp bütün büstü onu konuşturabilmek için seferber edince gerçekten bir sevgili gibi sarıldığını, siz nasıl dokunursanız onun da size nasıl cevap verdiğini görürsünüz. hem de öyle sıkılmaca,darılmaca yapıp gitmez, arkadaki iki askıyla sıkı sıkı bağlıdır size.

(bkz: her eve lazım)