merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• aiesec
    • aiesec
  1. 1

aiesec

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. association internationale des etudiants en sciences economiques et commerciales;
    "türkiye iktisadi ve ticari ilimler akademileri staj komitesi derneği"..

dünyanın en büyük gönüllü öğrenci organizasyonudur. 87 ülkede yer alan bu organizasyon türkiye'de istanbul'daki genel merkez'e bağlı 10 şubeden oluşmaktadır:

-adana
    -ankara
    -antalya
    -bursa
    -denizli
    -doğu akdeniz (k.k.t.c.)
    -gaziantep
    -istanbul
    -izmir
    -kocaeli

bu senenin sonunda 50. yılını tamamlayacak olan aiesec türkiye, yukarda da belirtildiği üzere külüp değil, dernektir ve de dernekler masasına bağlı olarak çalışır. dolayısıyla yıl içerisinde minimum 1 kere dernekler masası tarafından denetlenir. bu sebeple aiesec'te torpil dönmesi vs. hikayeler, en fazla sınavı geçemeyen zihniyet tarafından üretilmiş olabilir.

aiesec'in 3 tane kurumdaş profili vardır:
    - firmalar
    - staja giden öğrenciler
    - aiesec'e katılmak isteyen öğrenciler

organizasyon bu kurumdaşlarla belirli çalışmalar yürüterek karşılıklı fayda kazanımı sağlar.. bu konuda biraz da detaya girmek gerekli sanırım:

öncelikle aiesec, 87 ülkede, 500'ün üzerinde şubesi bulunan global bir organizasyondur. yıl boyunca bu şubeler seçtikleri stajer öğrencileri ("sn" olarak anılır bu öğrenciler: student nominee) başka bir ülkeye staj yapmak üzere gönderir. aynı zamanda, öğrenciler staja gitmeden önce görecekleri kültür ve yaşayacakları hayat tarzı hakkında bilgilendirilirken bir yandan da profesyonel eğitmenlerden kişisel gelişim eğitimleri alırlar (zaman planlaması, organizasyonel yönetim, vs.)

öbür taraftan, aiesec şubeleri lokallerindeki stajer ihtiyacı bulunan firmalarla da kontakt halindedir ("tn" olarak anılır bu firmalar: traineeship nominee)

eşleştirme aşaması ise "insight 2" adı verilen on-line bir database üzerinden gerçekleşir. öğrenciler sınava girmeden önce "x ülkesinde, y konuda staj yapmak istiyorum, a,b,c derslerini aldım, hede hödö konularında iş tecrübem var" şeklinde bir form doldurur. aynı şekilde firmalar da "z ülkesinden, y konusunda staj yapmak isteyen, a,b,c derslerini almış ve de hede hödö konularında iş tecrübesi olan bir stajer istiyorum" şeklinde form doldururlar. bu formlar insight 2'ye kaydedilir ve sistem otomatik olarak birbirini tutan kriterlere sahip firma ve öğrenci formlarını eşleştirir.

bunun yanı sıra, organizasyona gönüllü olarak katılan öğrenciler için de; iş dünyasına atılmadan önce edinecekleri mükemmel bir tecrübe, yönetim becerisi, liderlik vb. konularda deneyim sağlar. uluslar arası kongrelere katılım imkanı ile de ufkunuzu açar. dahası öğrencilik zamanınızda yaptığınız aiesec kariyerinizin cv'nizde oldukça mühim bir artı puan olacağı tecrübeyle sabittir.

http://www.aiesec.org.tr

herşeyin bir kısaltması vardır ve ilk günlerde hiçbirşey anlamaz hangi dilden konuşuyor bunlar diye ortalıklarda gezinebilirsiniz.lakin bunlar ne diyor diye sorduğunuzda elinize kısaltmaların ne demek olduğu yazılı bir kitapçığı elinize tutuştururlar.

her türden insanla tanışma fırsatınız olur iş hayatını bir nevi yaşatmaya çalışırlar.her takımın belli koordinatörleri olur ve genelde ellerinden geldiği sürece yardımcı olurlar.

orginazyonlarında her türden eğitimin eğlencenin ve iş adamları ile konuşmalarının olduğu bir dernektir
  2. en güncel sorunu mali kaynak bulmaktan öte kendini tanıtamamak olan kurum. çok vasıflı, çeşitli üniversite ve de bölümlerden gelen öğrencilerin aldıkları eğitim sonucunda kurumun genel tanımından yaptıkları çıkarımların çeşitlilik sağlaması, topluluğun vizyonunu tanıtma çabasını bir nevi engellemekte. kimilerine göre kariyercilik oynadıkları kimilerine göre lider olabilme potansiyellerini keşfettikleri ama sonuç olarak bir çok okul klübünün veremediği imkanları veren, kişilere öğrenciyken de bir şeyler başarabileceklerini ve bu başarılarının da eninde sonunda bir kişinin hayatını değiştirebileceğini (bkz: staj değişim programı) somut kanıtlarla gösterebilen, belki de bu yüzden kiminin sorumluluk almaktan kaçınıp terkettiği kiminin de gönülden bağlandığı birlik.
  3. şiddetle uzak durulmasını tavsiye edeceğim örgüt.ayzek sizi yurtdışına gönderme hayalleriyle kandırıp,kafanızı kişisel gelişim zırvalarıyla doldurup,bedavaya amelelik yaptıran bir örgüttür.her sene yapılan eurocongress'de bu durumu açıkça görebilirsiniz.

ayzek işyerleri için bulunmaz nimettir çünkü bu örgüt vasutasıyla üç kuruş paraya yurtdışından nitelikli eleman getirtip staj kisvesi altında 6-9 ay boyunca çalıştırır.(örnek: yabancı hoca çalıştırdığıyla övünen dil kursları)bu durum yurtdışında daha da vahimdir.(18 aya varan sözde stajlar...)

dışarıdan "tamamen gönüllü öğrencilerden oluşan bir kurum" gibi görünen örgüt bu imajıyla bazı işverenlerin iyi niyetinden faydalanarak beş kuruş ödemeden çok ciddi mali ve lojistik kaynak toplayabilmektedir.üstüne basa basa yabancı stajyerlerin ağırlanacağı belirtilen bir organizasyon için bir bira firmasından tek kuruş ödemeden kasalarca bira alınması,bir içecek firmasından tek kuruş ödemeden kasalarca enerji içeceği alınması ve organizasyon sırasında etiket fiyatı düşük olan her türlü içkinin sunulmasına rağmen etiket fiyatı yüksek enerji içeceklerinin dağıtılmaması ilginç bir durumdur.organizasyon sonrasında bu saklanan bu içeceklerin önde gelen şubelerce gasp edildiğini görmekse çok daha ilginç bir durumdur.

burada sevindirici olan husus ise günden güne türk firmalarının bilinçlenmeleri ve böyle örgütlerle yüzyüze gelmekten bile uzak durmalarıdır.

bu arada örgütün sık sık kullandığı söylemlerden biri de yabancılara ülkemizi tanıttığı masalıdır."bu vatana faydalı işler yapıyoruz." cümlesiyle beraber kaynak toplama sırasında kullandıkları en önemli söylem budur.ayzek jargonunun büyük bir kısmına ingilizce hakimdir.örgütçe düzenlenen sözde ülkemizi,tarihimizi tanıtan organizasyonlarda dahi bu durum kendini gösterir:"troy tur"

örgütün görünüşte temel mali kaynağı firmalara getirdiği stajyer(!) başına aldığı bedeldir.bu bedel türkiye için kişi başı en az 300 ytl'dir.burada dikkat çeken husus bazı şubelerin kendilerine ait araba ve hatta -gelen stajyerlerin konaklaması bahanesiyle- kendilerine ait eve dahi sahip olabilecek kadar yüksek mali girdiye sahip olabilmeleridir.

ayzek sizi ingiltere,fransa,almanya,italya,ispanya,portekiz gibi avrupanın önde gelen ülkelerine yollayamaz.

ayzek vasıtasıyla avrupa'da gidebileceğiniz en iyi yer polonya'dır,bunu romanya,bulgaristan gibi doğu avrupa ülkeleri izler.

avrupa'ya gidemiyoruz amerika'ya falan gidelim diye düşünürseniz gene avcunuzu yalarsınız çünkü ayzek sizi amerika birleşik devletlerine ya da kanada'ya yollayamaz.

o da olmadı japonya'ya falan gidelim derseniz o da nanay...

doğu avrupa haricinde ayzek sizi ancak ve ancak hindistana yollayabilir.zaten son yılların değişim istatsitiklerini incelerseniz türkiye'ye gelen stajyer(!)lerin büyük bir çoğunluğunun hindistan'dan geldiğini görürsünüz,bunu romanya,ukrayna rusya gibi doğu avrupa ülkeleri izler.
    (inanmıyorsanız gidin sorun,son beş yıl içerisinde kaç kişiyi ingiltere'ye, a.b.d.'ye yollayabilmişler)

ayzek vasıtasıyla gittiğiniz sözde stajların hiçbir resmi geçerliliği yoktur.gittiğiniz ülkede turist olarak kalırsınız herhangi bir çalışma izni alamazsınız.gideceğiniz sözde stajların tarihi gideceğiniz ülkedeki firmanın keyfine kalmıştır,öğretim dönemi içerisinde bu sözde stajlara katılım gösterirseniz bu durumu okula geçerli bir mazeret olarak saydıramazsınız okulunuz uzar.

ayzek gerek şube gerekse merkez yönetim kurulunda yer alan üyelerin hepsinin akademik performansları son derece düşüktür.(uğradığınız herhangi bir şubedeki yetkiliye lütfen sorun)öyle ki eski genel başkanlardan biri bu uğurda için adana'dan kalkıp istanbul'a gitmiş,iki sene boyunca okulu asmış,ailesiyle arasını açmıştır.bu zaman zarfında ailesinden tek kuruş para almaması da ilginç bir durumdur.(bu olayı,yaşayan kişiden bizzat dinledim.)

hepsinden daha önemlisi bir mühendis adayının yada bir mühendisin ayzek örgütünün bünyesine ve çalışmalarına iştiraki meslek onurunu ayaklar altına almasından başka bir şey değildir.ayzek sözde teknik stajlarına yalnızca bilgisayar,elektronik ve endüstri mühendislerini göndermektedir.şayet bu mühendislik dallarından birine mensup değilseniz bırakın teknik stajı okulunuzun uygun gördüğü ve yapmaya mükellef kıldığı işletme stajını dahi bu örgüt vasıtasıyla yapamazsınız.yapabileceğiniz tek staj gelişim stajı pardon onların jargonuyla diitii'dir.bu staj türünde ise yurtdışında çeşitli ütopik sosyal projelerde tek kuruş para almadan çalışıyorsunuz üstüne üstlük barınma yiyecek gibi temel yaşamsal ihtiyaçlarınızın bedelini karşılamak dahi size düşüyor.yok ben sosyal yardımı severim diyorsanız size tavsiyem gidip kızılay'a kan vermenizdir.

ayzek örgütü'ne adım attığınız andan itibaren en sık duyacağınız sözcük "fırsat"tır.sakın ha sakın bu sözcüğün büyüsüne kapılmayın.

eğer gerçek anlamda bir yurt dışı tecrbesi yaşamak istiyorsanız başvurmanız gereken yegâne adres erasmus programıdır.

zaten ayzek'çiler de erasmus programı çıktığından beri reytinglerinin azaldığından şikayetçidirler.
  4. yaklaşık 1 aydan uzun bir süredir içinde bulunduğum oluşumdu. bu 1 ayda bir çok şey gözlemledim bu kurumla ilgili. bunları paylaşayım istedim.

1: aiesec genellikle lisede asosyal olan, bir yerlere gelememiş, kendini ifade edememiş kişilerin yükseldiği ve kollandığı bir yer çünkü bu tip kişiler çok çabuk etki altında kalır ve yönlendirilir yani tam aranan elemanlardır.

2: aiesec te sürekli fırsat kelimesi kullanılır fakat size verecekleri tek fırsat hindistandır. ben çok kişiyle konuştum ama abd, kanada, italya vb. ülkelere türkiyeden gönderilmiş birini ne gördüm ne de duydum.

3: size çok yakın davranırlar ki sizi çekip kullanabilsinler.

4: atemko vb. gibi kongrelerden çok pis para kırarlar sizin verdiğiniz paralar aiesec in kasasında birikir kısaca kar amacı gütmüyoruz deselerde kar amaçları vardır.

5: çok konuşursanız ve soru sorarsanız sizden hiç hoşlanmazlar ve kibarca kovmaya çalışırlar.

ayrıca kendilerini çok zorlayan arkadaşlara şöyle mail atarlar:

merhaba arkadaslar;

bu maili yaziyor olmak gercekten zor.

katildiginiz veya cesitli sebeplerden dolayi katilamadiginiz kisisel gelisim sohbetleri sohbetleri sonucunda sube yonetim kurulu olarak ne yazik ki aıesec'e beraber devam edemeyecegimize karar verdik.

bolumlerinizin,hedeflerinizin kurumumuzla uyusmamasi; egitimlerinizdeki eksiklikler; kuruma devam etmekte zorluk cekmeniz yani devamlilik sorununuz bu durumun sebepleri olabilir.

bireysel olarak sizlerle tanistigima gercekten cok memnun oldum. onumuzdeki surecte sorulariniz olursa bana her an ulasabilirsiniz.

baska zamanlarda olacak uye cekim sureclerinde ofisimize tekrar katilabilirsiniz.

sizleri tanimak cok guzeldi;

kendinize cok iyi bakin...

özetleyecek olursak: aiesec asosyallerin takıldığı kar amaçlı ezik bir örgütlenme. kabul edilmiş olmama rağmen devam etmeyeceğim bir kurumdur aynı zamanda.

edit: uzak durun vakit kaybı.
  5. çevremde bu organizasyona katılan çok sayıda insan vardı ama bunların yaşadığından tek öğrendiğim özellikle okul hayatına çok ciddi bir hasar vermesi oldu.
    çok yakın bir arkadaşım bu uğurda okulunu yanılmıyorsam 4 sene kadar uzattı bu süre zarfında istanbul ve yurtdışında çeşitli ülkeler dolaştı. kariyer anlamında ilk başta olumlu görünmesine karşın şu anda tam olarak istediği yerde olduğunu düşünmüyorum. o 4 seneyi daha başka alanlarda (master veya iş tecrübesi gibi) kullansa idi durumu daha farklı olabilirdi.
    olumlu olarak sadece bir arkadaşım okulu bitirdiğinde staj sınavını kazanarak ilk önce türkiyede bir firmada 8-9 ay çalıştı ondan sonra da ispanyaya bir firmaya gitti. yaklaşık 9 senedir aynı firmada çalışıyor ve durumundan da gayet memnun ama yukarıda okuduklarımdan anladığım kadarı ile bir istisna durumunda kalıyor.
  6. aiesec nedir?
    asosyal insanların,normal şartlar altında sevgili edinemeyen üniversite öğrencilerinin;sevgili edinmek,iş dünyası tanımı içerisinde entrikalar çevirip arkadaş dediklerinin kuyusunu kazmak,kongrelerde kızlarla
    ilgili sayısal hedefler koymak amacıyla gittikleri öğrencilerin kişilsel gelişimini amaçlayan uluslararası öğrenci platformu(!).
  1. 1