• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. tanım:bir şekilde ahmet kaya dinlemeyen insanlardır.

onun sesiyle büyülenip transa geçen bendenize her ne kadar garip gelse de sevmemek,beğenmemek,tercihtir. ve de doğaldır.

amaaaaa bi de işin şu buyutu vardır ki akıllara zarar;
    çoğu solcu "dönek" bulur ahmet kaya'yı. beğenmez,tabiri caizse "burnuna tutmaz". ha bunu yaparken dönüp de kendine bakar mı? bakmaz... neyse efenim işte bu zati muhteremler,"yok ahmet kaya ancak devrimden sonra kırmızı bmw'ye binerim dedi yok cart dedi yok curt dedi bik bik bik" diye konuşup akılları sıra "ulu solcu" olurlar. içlerinde olup da ahmet kaya dinleyenleri kınarlar,eleştirirler. ama en garibi de bu insanların ahmet kaya'nın şarkılarını her duyduklarında donup kalmaları,içlerinden gelene hükmedememeleridir.

canımı sıkan bu ağzı başka,içi başka diyenlerdir.

ahmet kaya'nın solculuğunu falan tartışmak gibi bi niyetim yok.

sadece,kendini kalıplara hapsedip de bu muhteşem sesin verdiği hazdan yoksun kalanlar için üzülüyorum,hepsi bu...
  2. her tarafta bolca görülebilecek insan modelidir. sebebi de yüzde doksan siyasidir, sesini, tarzını vs beğenmemek değil. açık bir gerçektir ki ahmet kaya pkk'yı desteklemektedir. onlar için özgürlük şarkıları yazıp söylemekte, "dava"ları için destek vermektedir. pkk'dan yıllarca çekmiş, kardeşleri öldürülmüş bir adam çıkıp, ben bu adamı sevmem arkadaş sevemem, müziği sesi cartı curtu beni ilgilendirmez; bu adam katillerin destekçisidir, o kadar.. derse; ben bu adama ağzımı açıp tek bir kelime söyleyemem. oturup susmak, belki de bir parça düşünmek düşer benim payıma.
  3. akli selim sahibi normal türk vatandaşıdır. yok efendim ben onun şarkılarında yakaladığı ruhu seviyorum da, müzik önemli benim için politika değil de vs.vs. gibi kendini açık fikirli sanan insanlardan da haklı olarak nefret eden insan modelidir. apaçık pkk ya destek vermiş, şarkılarıyla da politik olarak destek vermiş olan bu insanı sevmeyen insan modelidir.
  4. lise yıllarında bolca kendisini dinlemiş dalgalanmış da durulmuş insan modelidir.

lise yılları... hani deli gençlik, 40-50 yaşlarındaki dönem solcularından daha solcuyuz o zamanlar. bağıra bağıra savunuyoruz her yerde denizleri. masabaşı tartışmaları yok, veya orda kalmıyor sadece. illa bir sol eli havada oluş mevcut. marx babamız gibi, cheyi klavuz biliyoruz.

ve engin mavilikler düşlüyoruz tüm dünya için. dinin, dilin, ırkın hiçleştiği; insanlığın, sadece insan olmanın birinci sınıf addedildiği bir dünya. hayalperestiz biraz* vesselam.

henüz solun ulusallığa gerilemediği, belki de gözümüz önünde göz kırpmadan bunca erin, sivilin yok edilmediği zamanlarda kaldı ahmet kayayı sevebilmek.

"maviye maviye maviye çalar gözlerin"i dinlerken ondan, dünya için engin bir maviliğin hayal olduğunu, ülkenin kardeşlik kızılı değil kan kırmızısı olduğunu görene kadardı.

güzel bi ses, beraberinde güzel derin sözlerle, güzel söylüyor doğrusu. ama o derin sözler desteğinde derin yaralar açılıyor, ve güzel olmuyor hiçbir ana çığlığı.
  5. feci severdim ahmet kaya yı. lise yıllarımdı siyaset, politika pek sallamazdım, bilmez idim. bir arkadaşta bir konser kaydı kasedi vardı almanya da. teypten dinliyorduk. sanırım o kasede sahip insan azdır galiba. bir şarkıya başlamadan evvel "arabamı köpeklerin, şerefsizlerin memleketinde bıraktım da geldim" dedi. o günden sonra dinlemedim. dediği memleket benim memleketimdi. ne olursa olsun işte o tabir bana göre ağır hakaretti. ha tamam senin sorunun olduğu siyasi vb kişiler olabilir. madem oradasın onları hedef al açıklamanda. o günden beri başlıktaki insan modeliyim.
  6. (bkz: 27 temmuz 2008 güngören patlaması)

(bkz: 3 ocak 2008 diyarbakır patlaması)

(bkz: 12 eylül 2006 diyarbakır koşuyolu patlaması)

(bkz: 10 haziran 2007 istanbul bakırköy patlaması)

(bkz: 13 haziran 2007 hakkari de mayın patlaması)

(bkz: 15 haziran 2006 eminönü patlaması)

(bkz: 22 mayıs 2007 ulus patlaması)

(bkz: 25 aralık 2007 sefaköy patlaması)

(bkz: 28 aralık 2007 şişli patlaması)

(bkz: 7 haziran 2007 siirt te mayın patlaması)

(bkz: 9 haziran 2007 şırnak mayın patlaması)

(bkz: eski hsbc genel merkezi)

ve daha tonlarcası gibi olayları unutmayan insan modelidir..

sanat ayrı iştir hele hele halkların kardeşliği ve barış elçiliği gibi görevleri, azıcık da olsa ucundan yakalayıp sanatını yalnızca bu iş kullanmış olsa, ilk önce hayranı olacağım adamdır.

ama, yukarıda saydığım işleri yapan böyle bir oluşumla uzaktan yakından birlikte olan insan ağzıyla kuş tutsa sevilemez..ben yapamam..