1. önsöz: ahmet kayabazı şarkılarında sanatsal olarak saçmalasa da [ cıstaklı bir parçası vardı ] genel olarak türkiye'de şarkıları sevilen, kişiliği olarak eleştirilen birisidir, toprağı bol olsun veya allah rahmet eylesin.

yine ercan saatçi'ye taktı diyecekler ama umrumda değil. ahmet kaya'ya sahnede çatal atan sözde milliyetçileri* biliyoruz, orada saygısızlık yaparak, haklı pozisyonda iken haksız konuma düşen tipleri de. bunu zaten başka yerlere ileride yazacağım.

ahmet kaya malumunuz lilili demokrasinin* yılmaz bir neferi idi. bunu şarkılarından rahatlıkla anlamak mümkün. elimizde pkkmitinglerine dönüşen videoları da mevcut. "biji apo" " kahrolsun tc " gibi kelime grupları havada uçuşuyor. hadi hümanist tarafımdan kalktım bu sabah, şarkı sözlerinde epik öğeleri çok sık kullanan bu şahsiyetin bölücü örgüttarafından tehdit, şantaj ve korkutma gibi öğelerle saçmalamasına neden olunduğunu düşünüyorum. burası türkiye cumhuriyeti olduğu için böyle bir konuda " tc " olarak nitelendirdiği yerlerden yardım isteyip, önlem alabilirdi, belki öyle yapsa albümleri de bu kadar satmazdı ama.

ahmet kaya'nın ülkemizi terketmesi sonucunda kahraman ilan edilmesi ise bana tuhaf geliyor. haddim olmayaraktan konuyu güncel bir örnek ile karşılaştırıyorum. ahmet kaya kaçtıktan sonra ağıt yakan gürühun ayni şeyleri henüz düşünme aşamasında ifade eden fazıl say'a destek vermemesi ise düşündürecek cinsten bir olay. fazıl say bir şekilde düşüncelerini ifade etti, ortada gerçekleşen bir eylem yok ama, gerek medya olsun gerek interaktif sözlüklerde olsun bir linç eğilimi ile karşılaştı. kendisine " git o zaman zigigit " demek çok basit bir davranıştır. gitmek istemesi konusunda nedenleri araştırsak daha doğru olmaz mı?

düzeltme: "allah rahmet eylesin" eklemesi, tam olarak inancını bilemiyorum.
  2. elmalarla armutları ayrı ayrı toplamakla başlayalım ilk önce.

ahmet kaya bu ülkeden kaçmak zorunda kaldı fazıl say kendi isteğiyle tepki olarak terkediyor (tepkisine hak vermediğim sonucu çıkmasın bu arada)

ahmet kayanın bu ülkeden kaçmasının nedeni terör örgütüne yardım ve ya yataklık değil o malum gecede kasetine kürtçe sözlü bir şarkı koyacağını açıklamasından sonra gelişen olaylar silsilesidir.orada kıyameti koparan üç beş çapulcu acaba gönül yarasında dar heji roke'yi dinlerken duygulandılar mı çok merak ediyorum.umarım duygulanmamışlardır çünkü benim sözlerini anlamadan içime işleyen bir türkünün (dili ne olursa olsun) o tayfayı duygulandırmasını ister miyim hadi ordan.onlar serdar ortaç dinlesin ercan saatçi okusun bizim saatçilerle değil sanatçılarla muhattap olmamız lazım bir yerde.
  3. yalandır. zorla gitmesi vardır. onun arkasından kaçma kelimesini kullanmak bana mide bulandırıcı geliyor. serdar ortaçlar, şenay akaylar, ercan saatçiler türkiye' yi sanat bakımından süper bir yerlere mi getirdi de hala bu insanlar savunulur hiç anlamam ki ahmet kaya yaşadığı süre içinde türk halk müziği'ne yapabileceği maksimum iyiliği yapmıştır. serdar ortaç 10000 yıl yaşasa gene bir katkı veremez...diye düşünüyorum ben.
  4. konu üzerinden serdar ortaç ve ercan saatçi gibi tiplerin savunulduğunu anlayan akıl şirazesi kaymış tipleri ortaya çıkartmaktan dolayı şu an kendimi alkışlıyorum. ahmet kayakaçmıştır bu ülkeden haklı veya haksız. ölmüş bir adam üzerinden siyaset yapacak bir karakterde olmadığımdan dolayı konuyu fazıl say örneği ile ilişkilendirdim. ahmet kaya bildiğim kadarıyla herhangi birisinden bölücü örgüt dışında bir tehdit almamıştır, alsa bile bunu konu ile ilgili makamlara bildirmemiştir. keşke kaçmasaydı diyerekten konuyu kapatıyor bunun üzerinden halen propaganda yapmak isteyenleri tipleri ise dağlara yönlendiriyorum.
  5. aslında tartışılması , hala konuşulması yersiz bir konudur. sonuçta ahmet kaya ölmüştür. -hala ölmediğini iddia edenler de var gerçi umrumda değil- bu ülkede mi ölmüştür , başka yerde mi ölmüştür , nereye gömülmüştür , şu aşamada çok da önemli değildir. neden kaçmıştır ? ne amaçla kaçmıştır ? bunlar oturulup tartışılması gereken konulardır. - tabi isteyenler - . komplo teorisi yapmak çok kolaydır ve milyonlarca senaryo yazılabilir ama bir gerçek vardır , ahmet kaya , nerede olduğunu bilmediğim bir mekanda , arkasında apo posterleri, önünde pkk bayrakları taşıyan , türkiye ye lanet yağdıran bir topluluk , bir çok kez ''vallahi apoyu özledik'' diye bağırmaktadır. demokrasi , insan hakları , cart , curt vs... ''apoyu özledik'' işte sorun buradadır. tehdit ile bunu yapsa , bir çok kez tekrarlamaz , bir çok kez insanları gaza getire getire bunu söylemez. neyse , ölmüş biri üzerinden bir şeyler anlatmak -ölen ahmet kaya olsa bile- zor gelir şahsıma. sadece bu olayları duyana , bilene kadar çok sevdiğim ve zaman ayırdığım ahmet kaya ya ayırdığım zamanlara yanarım.
  6. üzerine tartışılması artık abes olan durumdur. adam ölmüştür. artık dünyada değildir. kaçtı ya da kovuldu ne farkeder. sonuçta yaptıkları , kendine yapılanlar ortadadır.
  7. türkiye'de her 10 kişiden 9'unun " ben ahmet kaya'yı değil, şarkılarını seviyorum" demesine yol açan eylemdir. ben mi? 10 da 1 lik dilimin 10 da 9 una girmekteyim.