• görseller

  • ah minel aşk
 1. "aşkın elinden" anlamına gelen tamlamadır.

  ayrıca divan edebiyat'ını sevdiren adam olarak bilinen iskender pala tarafından yazılan çok güzel bir kitap. aşkın beş halini çok güzel anlatmaktadır... tanıtım yazısı şöyledir:

  aşk, yerine göre yol olur yürünür, yerine göre iman olur uyulur. bazen ateş olup yakar, bazen deniz olup boğar. sultan olur ülke yönetir, şarap olur sarhoş eder. at olup koşar, kuş olup uçar. hazine olur viran gönüllerde saklanır, kimya olur hakir topraklan altına dönüştürür. sır olur saklanır, gonca olur açılır. gül bahçesi olur kokusuyla âşıkları mest eder, güneş olur âşıklarının ümit meyvelerini olgunlaştırır.

  aşk olunca gönüller birleşir, aşk olunca kıyamet koparcasma hareketlilik olur. aşk olunca şimşekler çakar, rahmetler yağar. Âlemler kıyama kalkarsa aşktandır. hastaların şifa bulması aşktandır. aşk ile döner gökler, aşk ile durur kâinat.

  aşk, mecnun'dan leyla'ya bir feryat, mansur'dan dara bir sır, gözden kalbe bir yoldur.velhasıl, klâsik edebiyatımızda aşk her şeydir, her şey de aşktır. bütün bu sayılanlar divan edebiyatına bir aşk edebiyatı dememiz için kâfidir
 2. ah minel aşkı ve halatihi
  ahraka kalbi ve hararatihi

  "ah o aşktan..ve onun hallerinden..benim kalbimi yaktı yandırdı.." manasına gelen şeyh galip klasiği..

  osmanlı devrinde bir genç evlilik çağına yaklaştığında ve de aşık olduğunda bunu ailesine hissettirmek için hemen bir "ah minel aşk" tabelası yazdırır evin salonuna asarmış..