1. bir insan kaynakları kurumu. görevleri daha çok bankaların çağrı merkezlerine alınacak elemanları bir ön elemeden geçirmekmiş.

ayrıca emek sömürüsünün en kallavisine imza atmak istemekteler şu sıralar. stajyer adı altında eleman alıp, bu elemanı haftanın 6 günü, günde 10 saat çalıştırarak yol-yemek ücreti içinde 200 ytl vermeye çalışmaktalar. kendilerinin yüzüne söylemedim ama ayak üstü adam şaapmaya çalışıyorlar, iki gün sonra arasınlar yüzlerine de söyleyeceğim zaten.

(bkz: http://www.adkik.com)
  2. şayet burada çalışan bir sözlük yazarı varsa kusura bakmasın ama çok kötü bir danışmanlık şirketi. genelde mavi yaka çalışanlarını istihdam ederler. harbi kötüsünüz lan, çalışanları işe alacakları zaman koşullar hakkında bilgi bile vermezler. görüşme iptal olmuşsa arayıp söyleme zahmetinde dahi bulunmazlar.
    yordam vardı zamanında (hâlâ var mı bilmiyorum) mesela o adamlar cidden iyiydi.
  3. çalışanlarının sırf işlerini yapmak için insanları iş görüşmesine çağıran, tipik bir insan kaynaklarımsı olan kurum.
  4. yazılanları görünce yalnız olmadığımı anladım. evet adk insan kaynakları, ne aradığını bilmeyen bir insan kaynakları şirketi. bugün de yüzlerine söyledim zaten.

adk'ya 3-4 defa gittim. hiçbirinde de bir sonraki aşamaya geçemedim. gerzek miyim ? zannetmiyorum.

bundan 1 ay önce bir banka için, başvurmadığım halde çağrı merkezi için görüşmeye davet edildim. tamam dedim geliriz. 10 kişilik bir grup mülakatı ve akabinde birebir mülakat. güzel, zaten deneyimim var. hatta bu 10 kişilik grupta çağrı merkezi deneyimi olan bi tek ben varım.

yarın akşam 6'ya kadar döneriz. dönmezsek bilin ki..

tamam lan tamam.. biliyoruz bu senaryoyu. nitekim geri dönüş yok. he bi de nedir ? banka çağrı merkezi mülakatından önce sınav yapacak. yani adk sınava girecek elemanları seçiyor. nasıl bir eleme sisteminiz var anlayabilmiş değilim. sınav lan, yazılı sınav. deneyim, bilmem ne..

adk: bugün yine aradı. neymiş, özgeçmiş güncellemesi. bak bak, amatörlüğe bak. karşında keriz var sanki. ee güncelledik. daha önce falanca(üstte bahsi geçen) banka için görüşmüş müydünüz ?

ben: evet görüştüm.

adk: peki mülakatı geçtiniz mi ?

ben: (geçmiş olsam burda ne işim var angut) hayır.

adk: peki bla bl.......

ben: (kestim sözünü) sizinle yaptığım görüşmelerin hiçbirinden geçemedim ki. ben sizin ne istediğinizi anlayabilmiş değilim zaten. görüşmeye geldim 10 kişilik grupta tek deneyimi olan ben varım. ama ne hikmetse çağırmadınız.

adk: peki dka bey, özgeçmişinizi güncelledik. uygun pozisyon olduğu taktirde sizinle irtibata geçeceğiz.

ben: güle güle.. (evet güle güle dedim)

yalana bak. ulan bana falanca bankayı niye soruyosun o zaman ? nası bi bilgi merkezin var senin ? teknolojiyi kullanmadığın belli. beni daha önce o banka için çağırdıysan, o olmayan sisteminizden silinmiş olmam lazım, en azından o banka için. hayır katılmadım desem yutacaksınız, aşikar.

biliyorum yine bi bok olmayacak. boşu boşuna taksim'e gidip sizin için kendimi yoramam kusura bakmayın.
  5. kesinlikle uzak durulması gereken ve telefon numarası kimlik bilgileri gibi önemli bilgilerin kaptırılmaması gereken kurumdur,bundan 3 yıl önce yapı kredi bankası çağrı merkezi pozisyonu için başvurmuştrum bu kuruma,beni taksimdeki ofislerine çağırdılar güzel giyimli,ama suratsız bir bayanla 2 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdim,bana 3 gün içinde geri dönüş olmazsa olumsuz olduğunu söylediler 3 gün içinde geri dönüş olmadı zaten,2 dakikalık görüşmede ne anlayacaklarsa artık,o gün bu gündür her hafta bir kere beni yapı kredi bankası çağrı merkezi pozisyonu için aralarlar soğolsunlar adamlar sapığım oldu artık,işi o kadar abrattılarki çağrı atıp kapatıyorlar,bize yazmasın hesabına,bu yapı kredi çağrı merkezi ne melem bir yermişki 3 yıldır adam arıyor arkadaş ne yapıyorlar burada milleti sikiyorlarmı anlamadım gitti.