• görseller

• adile naşit in mezarının açılması
  1. olmayan farazi olaydır

adi trol gibi sözlerle saldırmayı çok isterdim ama bu sefer yok.

çünkü ben bu hikayeyi çok önceden gerçekten buna inanan insanlardan duydum. korkunç. adamların referesi kıçları ama öyle bir sallamışlar ki buna kendileri inanmışlar. cidden ya buna inanan insanlar var.

ki asıl korkunç olan bu değil, asıl korkunç olan insanların bir kadının eteğinin altına sığınıp din satmaları. o süpersonik kocaman tanrılarının olağanüstü gazabını göztermek için bir kadının eteğinin altına sığınmaları.
  2. işin en acı kısmı, bu olayın sadece sözlükte yer alan boktan bir troll başlığı değil, aynı zamanda halk arasında azımsanamayacak kadar yaygın olan bir inanış olmasıdır. sanatçılarımıza sahip çıkma konusundaki ciddiyetimizin göstergesidir.
  3. 7-8 yaşlarındayım. o zamanlar televizyon bugün gibi boktan değil. boktan ama gün boyu dizi tekrar vermiyorlar. sürekli eski türk sinemasından filmler veriliyor. ezbere bilirdik hepsini neyse.

bir gün kadınlar toplanmıştı bizim eve. adile naşit filmi vardı bir kanalda. sonra bir tanesi atlar ve başlık sahibinin yazdığı cümleleri söyler ve ekler , " o kadar gülersen, tv'ye çıkarsan bir de 'ermeni' olursan böyle olur."

bayağı etkilemişti beni. korkmuştum da yılanlar , mezarlıklar falan. ama inanmamıştım. bir an önce unutup tekrardan izlemeye koyulmuştum. bu da böyle bi anımdı deyip klasik bir biçimde bitirmek istiyorum ve bitirdim.

tanım: türk halkının ne denli gerizekalı olduğunun göstergesidir. nasıl olur da böylesine sikik bir şey dillendirilip herkese anlatılmıştır anlamam.
  4. benim bildiğim hikaye biraz daha farklı.
    güya mezara yerleştirdikten sonra, orda bulunan bir küçük kızın (saçmalık burda başlıyor,onun orda ne işi var), kolyesi o sırada mezara düşmüş. ve kolye çok değerli bir kolyeymiş. (saçmalık burda devam ediyor, çok değerli kolye ve küçük kız, o kadar değerli bakın şimdi) yadigar gibi bir şeymiş, mecburen mezarı tekrar açmışlar, bir de bakmışlar ki, adile naşit'in vücudu ikiye katlı bir şekilde duruyormuş. (saçmalık burda tavan yaptı)
    saçmalıklarla dolu hurafedir, sanırım küçük çocukları yada aklı hala çocuk zekasında olanları korkutmak için anlatılmıştır.

(bkz: çok ibretlik bir hikayeymiş kardeş)
  5. bu safsataya inanacak kadar cahil olan, sırf ermeni diye insan ayrımı yapan, ölünün arkasından konuşan insanların öldükten sonra mezarları kim bilir nasıl olur?

saçmalamaya gerek yok:kafanı kullanmayacaksan niye taşıyorsun ki?