1. hepsi olmasa bile çoğunluğu güzeldir. rahatlardır. çoğunda sanatçı ruhu vardır. bir de postayı koyarlar bunlar. bu iş böyledir dediği zaman susmak esastır. adanalı kız beyinsiz değildir. istisna olarak beynini kullanmayan vardır belki ama, geneli akıllıdır.
    içinden geleni söyler adanalı kız. hafif meşref değillerdir.
    erkek gibi hatun da değillerdir. o ince çizgide yalpalamadan mükemmel dans ederler.
    edit: bu paragraf adanalı kızlarının bir kısmının içinde bulunduğu durumdur, memleketçiliğin alemi yok şimdi. bir o kadar da gevşek kız vardır. bunu bana farkettiren kişiye ayrıca teşekkür ederim. bu editim de bu şekilde sonlanır.
  2. büyük çoğunluğu çirkin olan kızlardır. bu çirkinliklerini de esmer ten, sarı saç kombinasyonuyla pekiştirirler. güzel olanları beyaz tenli olanlarıdır. onlara rastlamak da oldukça zordur.
  3. adanalı erkeklere göre daha insani tepkiler verenlerdir. adanalılık ruhuna sahip ama aynı zamanda kadınlıklarını da bilenlerdir.
  4. izmirli kızlarla beraber görümcesi, eltisi, kaynanası falan olmak istemeyeceğim kız topluluğu. farklıyız ondan, yoksa kendilerince mükemmel insanlardır muhtemelen.

tanım olarak da izmirli kızlarla yarışabilecek "farklılık"ta kızlar diyebiliriz kendilerine.

(bkz: özünde iyi olmak)
  5. bi kere acı yiyebilen kızlardır, kesinlikle çıtkırıldım değillerdir ama güzellerdir. nezaketi elden bırakmamak adına komik durumlara düşmezler doğal bir duruşları vardır.
  6. gazipaşanın arka cafe sokağında gayet güzel, izmir kızlarına taş çıkaracak bir sürü adanalı hatun mevcuttur. ayrıca harbilerdir.